Dom 100m2 – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

ile kosztuje dobudowa domu 100m2

Ile kosztuje dobudowa domu 100m2? Pytanie, które chodzić może po głowie osobom, jakie przymierzają się do zakupu ziemi i postawienia własnego domu. Na pewno będzie to dobra inwestycja. Co jednak nie oznacza tego, aby „iść w ślepo”. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, z jakimi kosztami trzeba się liczyć, aby każda osoba była w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem finansowym. Tym bardziej że dla wielu osób będzie to spełnienie marzeń – możliwość zamieszkania we własnym domu.

Co składa się na koszt budowy domu 100m2?

No cóż, trzeba liczyć się z tym, że osoby, które budowały dom o takiej powierzchni kilkanaście lat temu, miały taniej. Fakt, że ktoś na tamte czasy zapłacił 200 tys, zł. nie oznacza, iż teraz też będzie tak samo. Nie ma co ukrywać, że inflacja znacząco wpłynęła na podwyższenie wszystkich cen. Co składa się na koszt budowy 100m2? O czym nie można zapomnieć? Mowa tutaj o takich aspektach jak:

  • koszt zakupu materiałów budowlanych – inne ceny są w przypadku domów budowanych metodą tradycyjną, a inne w przypadku domów budowanych metodą szkieletową,
  • koszt robocizny – to na ogół od 20% do 30%, jeżeli chodzi o finalną cenę, w przypadku robocizny nie ma jednakowej stawki, ponieważ duży wpływ na to może mieć województwo, gdzie dom będzie stawiany,
  • dodatkowe koszta powiązane z wykonaniem projektu, formalnościami, zakupem działki, itd.

Dom w stanie surowym i zamkniętym

Niektórzy inwestorzy interesują się również tym, co powiązane jest z postawieniem domu w stanie surowym i zamkniętym. Wydawać by się mogło, że wszyscy będą dążyli do stanu zamkniętego, aby móc się wprowadzić, ale jest to zależna kwestia. Jak jednak przedstawiają się takie koszta? Oto cennik z uwzględnieniem stanu surowego:

  • prace ziemne i fundamenty – od 30 do 50 tys. zł.
  • konstrukcja ze stropem i dachem – od 120 do 140 tys. zł,
  • stolarka okienna i drzwiowa – ok. 40 tys. zł.

Nie można jednak zapomnieć, że są to szacunkowe koszta. Wszystko też zależy od tego, z jakim rodzajem okien będzie się miało do czynienia, ze sposobem przeszklenia (modne są przeszklenia wielkoformatowe, itd), z ilością drzwi. Warto przyjrzeć się za to kosztom, które powiązane są dodatkowe ze stanem zamkniętym. Z czym trzeba się liczyć? Oto:

  • ocieplenie,
  • prace zewnętrzne-elewacyjne,
  • zamontowanie instalacji wewnętrznej,
  • wykonanie posadzek, ścian, sufitów i parapetów, itd.

Jest tego całkiem sporo. Do tego nie można zapomnieć o tym, że wnętrze musi zostać przystosowane do zamieszkania, z uwzględnieniem potrzebnego wyposażenia. Nic więc dziwnego, że finalne koszty, ze wszystkim, mogą dojść do 400 tys. zł. No ale z drugiej strony – nie ma co żałować, jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić. Dzięki temu będzie można zainwestować w coś swojego, co tak naprawdę stanie się realnym spełnieniem marzeń.

Wykonawca domu

Decydując się na budowę domu, nie można zapomnieć o tym, aby z uwagą podejść do wyboru firmy, która zajmie się budową takiego domu. W końcu, jeżeli ma być to miejsce będące spełnieniem marzenia, trzeba znaleźć ludzi, którzy z uwagą podejdą do wykonywania zadania. Wybór ekipy powinien zostać podyktowany opiniami innych osób. Należy porozmawiać ze znajomymi, którzy już mają budowę domu za sobą. Może będą oni w stanie kogoś polecić z własnego doświadczenia lub też odradzić. Tak, te negatywne opinie również należy wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że budowa domu nie zostaje powierzona w ręce osób nieodpowiedzialnych. Wymarzony dom już niedługo stanie się rzeczywistością. Wystarczy tylko uzbroić się w cierpliwość.