Ile kosztuje gruszka betonu do prac budowlanych?

gruszka betonu na placu budowy

„Ile kosztuje gruszka betonu?” – to pytanie, które często stawiają sobie osoby, jakie szykują się do przeprowadzenia prac budowlanych. Beton to taki materiał, który spotkać można na każdym placu budowy – niezależnie od jego powierzchni. Wiele osób próbuje sobie poradzić przy pomocy klasycznej betoniarki. Tak, jest to funkcjonalne urządzenie, które jednak w przypadku większych prac budowanych nie będzie w stanie sobie poradzić. Koniecznością okaże się gruszka betonu, która będzie na bieżąco dostarczać odpowiednie ilość betonu.

Gruszka betonu – ogólnie

Używając stwierdzenia „gruszka betonu”, całkiem możliwe, że zdecydowana większość osób nie do końca będzie wiedzieć o co chodzi. No cóż, są to te specjalne wozy, które z tyłu posiadają bęben, który na bieżąco (na placu budowy) pracuje, aby dostarczyć beton o odpowiednio ciekłej konsystencji. Wśród pracowników budowlanych często można spotkać się z określeniem beton z gruchy. No cóż, może sama nazwa nie jest ważna, ale to co można znaleźć w środku. Specjalny betonowóz jest w stanie dostarczyć beton o klasie S3. Tak, bardzo ważna jest również odpowiednia klasa konsystencji. Z usług takiej betonomieszarki korzysta się w przypadkach, kiedy ma się do czynienia z inwestycją o sporych rozmiarach lub też ma się do czynienia z ubogim zapleczem sprzętowym.

Ile kosztuje gruszka betonu?

Czas na to, aby dowiedzieć się, z jakimi kosztami trzeba będzie trzeba się w tym przypadku liczyć. Co prawda, nie jest powiedziane, że na jednej takiej gruszce się zakończy. Całkiem możliwe, że będzie potrzeba tego więcej. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z naprawdę sporym rozmachem inwestycyjnym. Na finalną cenę za gruchę betonu wpływ mają również takie czynniki jak konieczność utrzymania pojazdów w dobrej kondycji oraz koszt zakupienia materiałów. Nie można zapomnieć również o tym, że na cenę wpływa również klasa betonu. Oto przykładowe ceny (jakie uzależnione są również od tego, z jakim dokładnie województwem ma się do czynienia):

  • 1 m3 betonu C12/15 (B15) S3 – 250 – 300 zł brutto,
  • 1 m3 C20/25 (B25) S3- 300 – 350 zł brutto,
  • 1 m3 C16/20 (B20) S3 – 280 – 320 zł brutto/m3.

Jak więc widać, trzeba także podjąć decyzję odnośnie tego, której klasy beton będzie najbardziej odpowiedni. Inwestor na pewno chciałby dążyć do ograniczenia kosztów. Jednak nie zawsze beton najgorszej klasy będzie się dobrze sprawdzał.

Nie można też zapomnieć o tym, że do tych kosztów należy doliczyć również tzw. cenę za robociznę, jak również koszta transportu. Przez to za sam taki materiał zapłaci się więcej. Czy jednak można wyobrazić sobie brak betonu na placu budowy? Oczywiście, że nie.

Wylewanie betonu z gruszki

Wydawać by się mogło, że wystarczy wylać i sprawa będzie załatwiona. Będzie można zabrać się za wykonanie innych prac budowlanych. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Oto gruszka musi wciąż się poruszać, aby cała mieszanka w środku mogła zachować swoje właściwości. Dzięki temu beton będzie mógł zachować swoje właściwości wiążące. Nie ma mowy o żadnym przestoju, ponieważ koszt odzyskania takiego betonu będzie zdecydowanie wyższy. Aby wylewanie betonu w dedykowanym miejscu mogło przebiegać sprawnie, inwestor powinien pamiętać również o tym, aby teren został przez niego odpowiednie przygotowany. Tak, aby betonowóz mógł bez problemu się poruszać po grząskim terenie. Jeżeli samochód utknie w jakimś dole, spowoduje to dodatkowy przestój i rosnące koszta. Tak więc do wylewania betonu z gruchy należy się wcześniej odpowiednio przygotować.