Czy taniej jest utrzymać dom czy mieszkanie?

Co jest tańsze w utrzymaniu dom czy mieszkanie?

Kupno domu jest marzeniem wielu osób, jednak nie zawsze stać potem domowników na utrzymanie takiej posiadłości. Bardziej opłacalne w niektórych przypadkach może być wybranie mieszkania. Jaka jest jednak prawda? Co jest tańsze w utrzymaniu dom czy mieszkanie?

Czy warto mieszkać w domu?

Własny dom daje znacznie więcej swobody niż mieszkanie. Przede wszystkim nie ma się sąsiadów i do dyspozycji jest ogród. Dom zazwyczaj jest większy niż mieszkanie, a więc każdy z domowników ma więcej przestrzeni. Należy jednak mieć na uwadze, że dom wymaga znacznie częstszych remontów. Trzeba zadbać o dach, elewację i wnętrze. Także zabezpieczenie posesji, ogrodzenie i ogród wymagają pracy i nakładów finansowych.

Zalety i wady mieszkania w domu

Wśród zalet mieszkania w domu można wymienić:

– większą swobodę,
– prywatność,
– większą przestrzeń,
– ogród wokół domu,
– garaż.

Jeśli chodzi o wady, bo takie też są, to warto pamiętać o tym, że mieszkanie w domu:

– jest kosztowniejsze,
– wymaga więcej pracy,
– wymaga zadbania o bezpieczeństwo.

Czy warto kupić mieszkanie?

Wiele osób zastanawia się nad kupnem mieszkania lub domu. Często najważniejszym kryterium jest kwestia finansowa. Mieszkanie jest tańsze niż kupno czy budowa domu. Dodatkowo można kupić mieszkanie o różnej powierzchni, z balkonem, tarasem lub ogrodem na parterze. Choć mieszkanie nie daje tyle swobody, co dom, to jednak domownicy mogą czuć się bezpieczniej. Przede wszystkim dookoła są sąsiedzi, którzy zawsze mają wgląd na nieruchomość. Można też poprosić w razie wyjazdu na urlop sąsiada, aby podlał kwiaty lub wywietrzył co kilka dni mieszkanie. Również prac remontowych jest znacznie mniej. O dach, elewację czy części wspólne dba zarządca nieruchomości, a więc o te kwestie nie trzeba się już martwić. Jedynie pozostaje wnętrze do aranżacji.

Co jest tańsze w utrzymaniu — dom czy mieszkanie?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że utrzymanie mieszkania jest tańsze. Nie trzeba wydawać pieniędzy na większe remonty, a także powierzchnia mieszkalna jest mniejsza. Jednak utrzymanie domu wiąże się jedynie z zapłatą podatku od nieruchomości raz w roku. Dodatkowo należy doliczyć koszty prądu, wody i ogrzewania. W przypadku mieszkania co miesiąc płaci się czynsz, który w zależności od lokalizacji czy wielkości mieszkania może być dość wysoki. Jeśli właściciel domu zainwestuje w odnawialne źródła energii, to koszty ogrzewania będą niskie. To sprawia, że tańszy w utrzymaniu będzie dom, a nie mieszkanie.

Ile kosztuje miesięczne utrzymanie domu i mieszkania?

Ciężko jest jednoznacznie określić miesięczne koszty utrzymania. Te zależne są od paru czynników. Przede wszystkim ważna jest:

– liczba domowników,
– powierzchnia mieszkalna,
– lokalizacja,
– rodzaj ogrzewania.

Wszystkie te czynniki mają wpływ na miesięczne koszty, które mogą wynieść od 600 złotych miesięcznie do nawet 3 500 złotych.