Obszar, w którym ściany spotykają się z sufitem, jest dość ciasny, a jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, łatwo wylądujesz plamami i kropkami farby na suficie, jeśli spróbujesz malować wzdłuż górnego obwodu pokoju. Jak malować ściany na styku z sufitem? Zanim pomalujesz ściany przy suficie, upewnij się, że pomieszczenie jest przygotowane do malowania i że każda farba, którą zamierzasz nałożyć na ścianę, jest gotowa. Użyj taśmy malarskiej, aby zapobiec niechcianym miejscom przed dostaniem się farby, a następnie nałóż farbę na górne pięć centymetrów ściany za pomocą pędzla.
Jak malować ściany na styku z sufitem?
Najpierw pomaluj sufit
Jeśli malujesz zarówno sufit, jak i ściany, musisz najpierw pomalować sufit. Malowanie sufitu jest trudniejsze i bardziej prawdopodobne jest, że popełnisz błędy mianowicie tu, niż podczas malowania ścian. Ponadto farba z sufitu może kapać na ściany. Jeśli najpierw pomalujesz ściany, po nałożeniu farby na sufit najprawdopodobniej trzeba będzie ich przemalować.
Poczekaj, aż farba na suficie będzie całkowicie sucha
Będziesz musiał zakleić sufit taśmą. W zależności od marki i rodzaju farby trzeba będzie odczekać kilka godzin do następnego dnia, zanim będzie można pracować na ścianach.
Oklej sufit przy ścianie taśmą malarską
Taśmę nakładaj w pasach o szerokości od 2/3 do 1 metra. Dłuższe paski mogą być trudne w obróbce.
Umieść jeden koniec pierwszego paska w rogu sufitu, gdzie sufit styka się ze ścianą. Wciśnij go mocno, aż będzie ściśle przylegać do sufitu.
Powoli przeciągnij taśmę w linii prostej wzdłuż całej długości sufitu, mocno ją dociskając, aby mocno przylegała do sufitu. Nie może być żadnych kieszeni powietrznych, w przeciwnym razie ryzykujesz, że farba wycieknie pod taśmą i spadnie bezpośrednio na sufit.
Powtórz proces nakładania taśmy z taką ilością pasków, jaka jest potrzebna. W końcu powinien być pierścień taśmy maskującej, gdzie sufit dotyka ścian.
Wlej 1 lub 2 filiżanki (250 do 500 mililitrów) farby ściennej do małej miski
Używanie standardowej tacy do malowania tylko utrudni sprawę, ponieważ tace te zwykle są masywne — stojąc na drabinie, mogą być trudne do obsłużenia. Z kolei mała miseczka jest łatwa do utrzymania w jednej ręce, a dwie miseczki farby wystarczą, by zacząć.
Jeśli potrzebujesz więcej farby, aby dokończyć malowanie obszaru przy suficie, możesz uzupełnić swoją miskę, gdy zejdziesz ze schodów, aby je przenieść.
Zanurz mały skośny pędzelek w farbie
Większość pędzli należy zanurzyć tak, aby 1,3-2,5 cm pędzla znalazło się w farbie. Cięższy pędzel może powodować, że nadmiar farby z jego górnej krawędzi będzie ocierał się o sufit, gdy będzie szedł wzdłuż ściany. Płaski pędzel ze skośnym ścięciem pozwoli Ci na nakładanie farby na powierzchnię ściany bez przypadkowego pomalowania powierzchni nad pędzlem.
Nałóż pędzel na ścianę, dociskając go płaską stroną i zaczynając od rogu pokoju. Dolna krawędź pędzla powinna ledwo dotykać taśmy malarskiej, aby upewnić się, że farba dotarła do najwyższego punktu na ścianie.
Przesuń pędzel w dół na odległość 5 centymetrów od ściany. Nakładanie pędzlem jest bardziej czasochłonne, ale dokładniejsze. Malując 5 centymetrów w dół, zyskasz w przyszłości więcej miejsca, dzięki czemu łatwiej będzie Ci pomalować wałkiem resztę ściany bez konieczności podchodzenia do jej górnej części.
Za pomocą pędzla pomaluj cały obwód pomieszczenia. Proces ten jest często nazywany „zaprawianiem” i nawet profesjonaliści używają go do łatwego nakładania farby w miejscu, gdzie sufit styka się ze ścianą. Po zakończeniu musisz mieć solidny 5 cm pasek farby na górze każdej ściany.
Kontynuuj malowanie ściany jak zwykle, ale pozwól farbie wyschnąć przed usunięciem taśmy
Malując resztę pomieszczenia, podnieś wałek tylko do początkowego pięciocentymetrowego paska farby. Nie należy malować aż do sufitu. Gdy cała ściana jest już sucha, usuń taśmę. Jeśli zostanie usunięta wcześniej, może rozmazać farbę na ścianie i zniweczyć wysiłki.