Czym przykryć stare płytki na balkonie, czyli jak zadbać o strefę relaksu?

Czym przykryć stare płytki na balkonie?

Wiosna szczególnie sprzyja spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jeśli w domu lub mieszkaniu jest balkon, warto w tym okresie zacząć korzystać z jego uroków. Wraz z upływem czasu, może jednak wymagać odnowienia. Warto się przyjrzeć stanowi balustrady, ścian oraz czym przykryć stare płytki na balkonie. Zadbanie o jego estetyczny wygląd nie musi się wiązać z ponoszeniem dużego wysiłku oraz sporych nakładów finansowych. Nie trzeba też od razu kupować nowych materiałów, by polepszyć jego wygląd.

Metamorfoza balkonowej podłogi – jak zacząć?

Przystępując do zmiany aranżacji swojego balkonu, powinno się sprawdzić, w jakim stanie jest podłoga. Jeżeli jej kondycja nie budzi zastrzeżeń, a jej dotychczasowy wygląd po prostu nam się znudził, można od razu ją zakryć. Natomiast w przypadku, gdy płytki są popękane, mają jakieś ubytki lub zarysowania, należy zacząć od ich naprawy. Zamiast zrywać całą nawierzchnię, można w celu wypełnienia szczelin użyć zaprawy klejowej do płytek. A mniejsze niedoskonałości wystarczy wyszlifować. Tak przygotowana podłoga jest gotowa na położenie innego materiału.

Czym zakryć zużyte płytki na balkonie?

Istnieje kilka możliwości odmiany balkonowej podłogi:

• deski kompozytowe – zapewniają doskonały efekt wizualny. Do ich ułożenia na starych płytkach konieczna jest jednak rama z legarów. Nie przykręca się jej do powierzchni, a stosuje się obciążniki z betonowych płyt, ułożonych w rogach balkonu. Do takiej konstrukcji przytwierdza się deski kompozytowe. Są one odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i mogą łudząco przypominać drewniane.

• drewniane podłogi modułowe – czyli panele, podesty i klepki. Można je układać na starej posadzce balkonowej , łącząc je przy pomocy specjalnych zaczepów. Ich montaż wygląda jak układanie kloców. Jeśli jest taka potrzeba, płyty te można przycinać i dopasowywać do kształtu oraz wymiarów balkonu. Drewno jest zwykle już zabezpieczone przez producenta. W celu zapobiegania jego niszczeniu wraz z upływem czasu, należy poddać je zabiegowi bejcowania lub olejowania.

• sztuczna trawa – od razu wprowadzi wiosenny klimat na balkonie. Jest miła i miękka, można po niej chodzić boso. Dostępna jest w rolkach bądź w formie kwadratowych płytek. Jej spód jest lateksowy lub gumowy i posiada niewielkie otwory odprowadzające wodę.

Jak najszybciej zasłonić stare płytki na balkonie?

Aby sprawnie i tanio odmienić podłogę na balkonie, można zastosować rozwiązanie tymczasowe. Będzie nim ułożenie dywanika, maty wiklinowej czy rattanowej, które nie tylko zakryją niedoskonałości podłogi, ale też mogą pozytywnie wpłynąć na estetykę całego balkonu.

Balkon jest przestrzenią, która odpowiednio zaaranżowana, może spełniać wiele funkcji. Może być przedłużeniem salonu i tworzyć przyjemną strefą odpoczynku. Na jego charakter wpływa nie tylko właściwy dobór mebli balkonowych i dodatków. Należy też zadbać o ściany, balustradę oraz podłogę, której odnowienie nie musi być ani trudne, ani kosztowne.