Czy zimą suszyć pranie na balkonie? Temperatura i jej kluczowe znaczenie

Czy zimą suszyć pranie na balkonie?

Pranie i jego suszenie to jedna z największych zmór, zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkamy w bloku i nie mamy do własnej dyspozycji suszarni, pralni czy strychu. Nic więc dziwnego, że zimą zastanawiamy się, czy warto suszyć pranie na balkonie? Dlaczego niekiedy pranie w zimę wysycha na balkonie, a innym razem nie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!

Czy suszyć na balkonie pranie w czasie zimy?

Pora roku, jaką jest zima, wygląda w naszym kraju w bardzo różny sposób. Czasami są to temperatury oscylujące wokół 0°C, bez śniegu, za to z deszczem i ogromną wilgotnością. Zupełnie inna zima to taka, w której występuje -10°C i gruba warstwa śniegu. To właśnie od rodzaju zimy, która panuje, zależy sens wieszania prania na balkonie. Jeśli możemy cieszyć się mrozem i grubą warstwą śnieżną, z całą pewnością wieszanie prania na balkonie będzie strzałem w dziesiątkę. Mróz ścina wodę zawartą we włóknach rozwieszonej odzieży. Pomimo tego, że przyniesiemy z balkonu ubrania, które są zimne i zesztywniałe, już po kilku godzinach w domu okaże się, że są suche, lub wymagają jedynie lekkiego dosuszenia.

Słońce zimową porą

Czy zimą suszyć pranie na balkonie? Zdecydowanie warto postawić na suszenie prania na dworze zimą, zwłaszcza w przypadku, gdy świeci słońce. Jeśli w czasie zimowej pory roku wystąpi:

  • słońce,
  • mróz,
  • wiatr,

to idealny czas na zrobienie dużej ilości prania. W taką pogodę, już po paru godzinach, nasze pranie będzie suche i pachnące, gotowe do włożenia do szafy.

Właściwe rozwieszanie prania na balkonie i jego kluczowe znaczenie

Oprócz tego, że podczas zimy muszą wystąpić właściwe warunki atmosferyczne, by suszenie prania na balkonie miało sens, to dodatkowo warto pamiętać również o tym, że sposób rozwieszania ubrań, pościeli, koców czy ręczników odgrywa niebagatelne znacznie. Przede wszystkim ubrania muszą być rozwieszone pojedynczo, nie mogą na siebie nachodzić. Nie można rozwieszać ich także warstwami. Muszą być niezwykle starannie rozprostowane, by nie istniała konieczność ich prasowania po wysuszeniu. W tym celu najlepiej używać suszarek do prania postawionych we wewnętrznej części balkonu. Co więcej, niejednokrotnie bardzo dobrym rozwiązaniem jest także rozwieszenie prania po zewnętrznej stronie, na specjalnie przygotowanym stelażu z nylonowymi, odpornymi na uszkodzenia mechaniczne sznurkami, co zapewnia dodatkową cyrkulację powietrza, a pranie suszy się znaczenie szybciej. W tej metodzie istnieje jednak ryzyko zalania suszonego prania, w razie wystąpienia gradu, śniegu bądź deszczu.

Czy zimą suszyć pranie na balkonie? Bardzo wiele argumentów przesądza o słuszności wywieszania prania zimową porą na balkony. Warto w ten sposób ograniczać ilości wilgoci skumulowanej w naszych mieszkaniach.