Drzwi zewnętrzne stanowią niezbędny element wyposażenia każdego domu. Dlatego też podczas wykańczania mieszkania tak dbamy o to, by drzwi były nie tylko eleganckie, ale i funkcjonalne. Po czasie może okazać się, że uszczelnienie zawodzi, dlatego w poniższym artykule zamieścimy kilka wskazówek i podpowiemy, jak uszczelnić drzwi. Jest to bardzo ważne w okresie jesienno-zimowym. W przeciwnym razie może dojść do wychładzania wnętrza i wyższych rachunków za prąd. Jak temu zapobiec?
Dlaczego warto uszczelnić drzwi?
Dzięki prawidłowo wykończonym drzwiom możemy skutecznie zabezpieczyć mieszkanie przed utratą ciepła. Zapewni to nie tylko lepsze warunki mieszkaniowe w sezonie zimowym, ale też częściowe zmniejszenie wysokości rachunków za energię elektryczną. Chcesz dodatkowo wygłuszyć hałasy z zewnątrz? Dobrze się składa! Uszczelki mogą skutecznie stłumić hałasy z ulicy, co wpłynie na polepszenie jakości snu i ogólnego samopoczucia wszystkich domowników.
Warto mieć na uwadze uszczelnianie drzwi nie tylko w trakcie zimy, ale też w cieplejszych miesiącach roku. Większość uszczelek, szczególnie tych dobrej jakości, doskonale radzi sobie z przedostawaniem się do wnętrz dymu, dlatego powietrze w mieszkaniu będzie o wiele korzystniejsze dla zdrowia.
Jak uszczelnić drzwi przy pomocy uszczelki?
Jak zabezpieczyć mieszkanie przed chłodem, hałasem z zewnątrz i zanieczyszczeniami? Jest na to kilka sposobów. Można użyć np. uszczelki piankowej, która skutecznie zamaskuje szparę pomiędzy drzwiami a dolną futryną. Montaż pianki nie jest trudny – przypomina nieco przyklejanie taśmy klejącej. Warto jednak pamiętać o dokładnym dociśnięciu uszczelki. To zdecydowanie wydłuży żywotność uszczelki i nie odpadnie ona przy pierwszej możliwej okazji, nawet na skutek wilgoci. Najlepiej zdecydować się na zakup uszczelki dedykowanej do drzwi zewnętrznych.
Sposoby na uszczelnienie drzwi – listwa uszczelniająca
Kolejna skuteczna metoda polega na przymocowaniu do drzwi zewnętrznych listwy uszczelniającej. Egzemplarze wykonane z PVC wyróżniają się szczególną odpornością nie tylko na pęknięcia, ale i obtarcia. Jednak zanim wybierzemy się na zakupy, należy zmierzyć dokładnie szparę między drzwiami a posadzką. Odpowiednie wymiary mają znaczenie – zbyt gruba listwa mogłaby utrudnić otwieranie i zamykanie skrzydła, a zbyt cienka nie pełni swojej funkcji w prawidłowy sposób. Listwę wystarczy przybić do futryny – nie są do tego potrzebne żadne skomplikowane narzędzia. Każdy może wykonać to samodzielnie.
Jak prawidłowo uszczelnić drzwi i zrobić to estetycznie?
Jeśli mamy obawy, że uszczelka niekorzystnie wpłynie na wygląd drzwi, warto zdecydować się na model w kolorze zbliżonym do drzwi. Niewielki element nie powinien rzucać się wtedy w oczy, dlatego całość będzie spójna. Nowoczesne uszczelki są wykończone precyzyjnie, dlatego po zamocowaniu elementu możemy bez trudu uzyskać jednolitą powierzchnię.
Jak można uzyskać najlepsze efekty renowacji drzwi? Oczywiście dobierając uszczelkę idealnie do wymiarów drzwi. Nie bez znaczenia jest wielkość odstępu pomiędzy nimi a futryną – wtedy nie tylko unikniemy nieestetycznego odstawania części, ale też odrywania się poprzez szorowanie o podłogę. Pamiętajmy też, że zbyt wąski model może nie zakryć w całości szpary, przez co jego zastosowanie okaże się nieskuteczne. Zadbajmy więc o dokładny dobór koloru i wymiarów nowej uszczelki. Jest to bowiem kluczowy punkt podczas uszczelniania drzwi. Później wystarczy prawidłowo zamontować listwę uszczelniającą, a drzwi zewnętrzne będą cieszyły oko i spełniały swoją funkcję w 100%.