Architekci twierdzą, że przestrzeń mieszkalna może być przytulna w każdym rozmiarze. Budowa małego domu staje się obecnie popularna. Człowiek czuje się w takiej przestrzeni świetnie, o ile jest ona wyposażona w to, co jest niezbędne do normalnego życia. Z reguły małe domy to konstrukcje parterowe. Na życzenie właściciela do podstawy dobudowuje się strych i garaż, dzięki czemu powierzchnia domu staje się większa i bardziej praktyczna.
Budowa małego domu — cechy
Planowanie małego domku ma te same cele, co projektowanie większych budynków. Budując mały, przytulny budynek według projektu, należy podjąć te same kroki. Główną trudnością jest to, że planiści i budowniczowie będą musieli zorganizować niezbędne pomieszczenia (pokoje, kuchnia, toalety itp.) wewnątrz domku na stosunkowo niewielkim obszarze.
Są też pozytywne aspekty — małe domy mają stosunkowo niewielką wagę, dlatego podczas budowy fundamentu budynku można według uznania właściciela wybrać materiały budżetowe i rodzaj konstrukcji.
Tworząc plan małych domów, często wybieramy gotowe, stworzone przez profesjonalistów projekty, które znacznie upraszczają etap samodzielnego projektowania.
W planie budowy często pojawiają się projekty, które nie mogą być wykorzystane przy budowie budynków o wymiarach objętościowych. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie są zalety budowy małych domków.
Budowa małego domu — zalety
Nierzadko zdarza się, że deweloperzy oferują swoim klientom projekty małych domów, natomiast Ci ostatni odmawiają budowy takiego domu. Ich odrzucenie wynika z opinii, że małe pomieszczenia są niewygodne, ciasne i nie zapewniają mieszkańcom niezbędnego komfortu. Taka opinia jest błędna.
Przy prawidłowym i racjonalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, w obiekcie zlokalizowanym na niewielkiej działce można zmieścić kilka pomieszczeń i innych budynków niezbędnych do normalnego życia człowieka.
Małe i przytulne domki mają następujące zalety:
- Nie ma potrzeby budowania fundamentu kapitałowego. Ponieważ masa budynku jest niewielka (nawet po dodaniu poddasza lub garażu), całkowity ciężar nie będzie miał destrukcyjnego wpływu na fundament;
- Ekonomiczność. Architekci przekonują, że budowa małych domków nie wymaga zainwestowania znacznych środków. Wynika to z faktu, że małe domki wymagają znacznie mniej materiałów do ich budowy, w przeciwieństwie do dużych budynków;
- Praktyczność. W małym domu każdy metr pomieszczenia jest wykorzystany, są meble i elementy dekoracyjne. W takich domkach nie ma zbędnych powierzchni;
- Różnorodność planów projektowych. Wyjątkowość i wygoda małych domów polega na tym, że konstrukcja jest tworzona według preferencji właściciela. Istnieje wiele planów i projektów małych budynków, które zaskakują pięknem, wygodą, niepowtarzalnością, praktycznością.
- Bezpieczeństwo. W domku parterowym nie ma schodów, co może powodować urazy. Rodziny z dziećmi zwracają na to uwagę.
Budowa małego domu — minimalne wymiary terenu
Aby zbudować mały dom na niewielkiej działce, warto upewnić się, że budowa obiektu nie będzie naruszać przepisów budowlanych, a na miejscu zostaną umieszczone wszystkie pomieszczenia, które zapewniają człowiekowi komfortowe życie.
Wielkość działki powinna odpowiadać temu, aby na działce pozostała wolna przestrzeń. Niekomfortowe jest, gdy mieszkańcy czują się jak „więźniowie twierdzy”. Architekci radzą, aby na działce o powierzchni 6-8 arów wybudować budynek nie większy niż 120 metrów kwadratowych. Za minimalną wielkość działki uznaje się 4 ary, na których można wybudować dom o powierzchni do 100 metrów kwadratowych.
Przeczytaj również nasz poradnik: Od czego zacząć budowę domu?!