Kiedy zaczynamy poznawać otaczający nas świat, z czasem poszerzamy swoją wiedzę o nowe zagadnienia- literki, cyfry, pomiary, twierdzenia. Często bywa, iż wiedza czysto szkolna, naprawdę przydaje się w późniejszym życiu. Chociażby takie podstawy jak zagadnienia matematyczne związane z miarami odległości. Czasami jednak trudno się w nich połapać. Ile centymetrów tworzy metr? A ile to będzie milimetrów? A co z decymetrami? Oto więc skrót, który pomoże się w tym wszystkim nie pogubić.
Milimetry, centymetry, decymetry, metry…za dużo tego!
Już w pierwszych klasach szkoły podstawowej stykamy się z zagadnieniem odległości. Zaczynamy od tych niewielkich, prostych przykładów. Z czasem jednak nasza wiedza zaczyna być poszerzana o kolejne miary i wtedy zaczynamy mieć z nimi problem. Wszystkie te nazwy są w końcu do siebie tak podobne! Jak skutecznie je rozróżnić? I czy właściwie jest to nam do czegoś w dłuższej mierzy przydatne?
Kiedy zagadnienia związane ze szczegółowym pomiarem mogą się przydać?
Na początkowym etapie nauki możemy zetknąć się z prostymi zadaniami, typu: ile centymetrów tworzy 1 metr? A 10 metrów? A 12,5 metra? Wartości te wzrastają wykładniczo, ale aby to zrozumieć, należy zacząć od podstaw. Im wyższa klasa, tym sam materiał robi się coraz trudniejszy i wymaga bardziej zaawansowanych umiejętności rozwiązania zaistniałego problemu. Cała geometria opiera się przecież właśnie na miarach odległości. A z kolei geometria jest ważną częścią egzaminu maturalnego.
Jednak czy poza szkołą ta wiedza może nam się do czegoś przydać? Otóż tak! Oto tylko kilka z przykładów:
- podczas umeblowania domu,
- w trakcie tworzenia szkiców technicznych lub ich odczytywania,
- w przypadku zajmowania się ogrodem, gdzie odległości pomiędzy roślinami też mają znaczenie.
Odpowiadając więc na postawione powyżej pytanie: tak, ta wiedza naprawdę może się okazać przydatna w życiu codziennym.
1 metr, ile to centymetrów? Przyjrzyjmy się temu z bliska
Skoro już wiadomo, że ta wiedza nie pójdzie na marne, wróćmy do samych podstaw. Jeśli zrozumiemy zasady działania na mniejszych liczbach, bardziej skomplikowane przykłady nie będą stanowiły dla nas żadnego problemu! A przecież o to właśnie w tym chodzi, prawda?
1 metr- ile milimetrów?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na główne pytanie, a mianowicie ile centymetrów tworzy 1 metr, warto poświęcić chwilę uwagi na miarę jeszcze mniejszą od samego centymetra. W końcu czasami potrzebne są naprawdę dokładne pomiary. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzą właśnie milimetry. Oczywiście nie są one najmniejszą możliwą wartością, ale często to na nich zaczyna się skala używana zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej.
Nie przedłużając jednak zwykło się uznawać, że 1 metr kryje w sobie 1000 mm. Skąd się to jednak bierze?
1 metr- ile centymetrów?
To właśnie z tą formą zamiany, mamy do czynienia najczęściej w zadaniach matematycznych. Z początku może się to wydawać trudne, jednak gdy tylko zrozumie się podstawy, cały temat od razu zaczyna być bardziej przejrzysty.
Spróbujmy więc na początek rozłożyć centymetr na mniejsze elementy, przyglądając sie chociażby zwykłej linijce. Pomiędzy jedną cyfrą a drugą, określającą właśnie centymetry, występują maleńkie kreseczki. Jest ich łącznie 10. To właśnie są milimetry. Stąd wiemy, że centymetr składa się z 10 mm.
A co w przypadku wyższych wartości?
Już dawno temu ustalono, że na 1 metr wchodzi 100 cm. Ta liczba jest stała i nie ulega zmianom. Podsumowując więc raz jeszcze wyliczmy, na jakie miary dzieli się jeden metr.
1 metr to inaczej:
- 1000 mm.
- 100 cm.
- 10 dm.
Mając tę wiedzę wszelkie zadania matematyczne stoją przed Wami otworem!