Jakie rodzaje wiertarek przydadzą się podczas remontu?

Planując remont mieszkania, wiele osób zastanawia się, jaki sprzęt będzie im potrzebny. Bez wątpienia jednym z niezbędnych narzędzi jest wkrętarka, ale co poza tym? Oto najpopularniejsze rodzaje wiertarek, które mogą się przydać podczas prac remontowych.

  1. Najpopularniejsze rodzaje wiertarek
  2. Dlaczego wiertarki stołowe polecane są do wiercenia otworów?
  3. Czy wiertarki udarowe wykorzystuje się podczas remontu?

Najpopularniejsze rodzaje wiertarek

Choć to wkrętarka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi podczas remontu, decydując się na samodzielne wykonywanie renowacji mieszkania, warto mieć w zanadrzu również wiertarkę. Na rynku dostępne są różne rodzaje urządzeń, w tym wiertarki amatorskie, półprofesjonalne oraz te z wyższej półki – przeznaczone dla profesjonalistów. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze rodzaje wiertarek, to można podzielić je na wiertarki akumulatorowe (posiadają wbudowany akumulator) i sieciowe (wymagają podłączenia do prądu), a także przenośne i stałe. Poza tym, ze względu na zastosowanie, wyróżniamy następujące typy wiertarek:

  • wiertarka udarowa (służy do wiercenia w bardzo twardych materiałach),
  • wiertarka bezudarowa (służy do wykonywania otworów w miękkich materiałach),
  • wiertarka kątowa (przeznaczona jest do wiercenia w drewnie, metalu i tworzywach sztucznych),
  • wiertarka stołowa (przy jej użyciu wykonamy precyzyjne otwory).

Do celów przemysłowych używane są również wiertarki magnetyczne oraz wiertarki wielowrzecionowe, jednak raczej nie wykorzystuje się ich do użytku domowego. Dla niezdecydowanych, do lekkich konstrukcji i prostych prac (typu mocowanie półek) polecana jest wiertarko-wkrętarka. Łączy ona w sobie kilka funkcji, ponieważ pozwala nie tylko wiercić otwory, ale również mocować wkręty oraz śruby.

Dlaczego wiertarki stołowe polecane są do wiercenia otworów?

Wiertarka stołowa wykorzystywana jest nie tylko przez profesjonalistów do prac warsztatowych i remontowych, ale coraz częściej przez początkujących majsterkowiczów oraz hobbystów. W odróżnieniu od innych rodzajów wiertarek, pozwala na wykonywanie precyzyjnych otworów, dlatego swoje miejsce może znaleźć w przydomowym warsztacie. Z pewnością urządzenie to doceni każdy pasjonat, który posiada ambicję do stworzenia półek z drewna bądź metalowych własnymi rękoma.

Czy wiertarki udarowe wykorzystuje się podczas remontu?

Wiertarka udarowa, podobnie jak młotowiertarka, pozwala wiercić w bardzo twardych materiałach, np. w betonie lub ścianie z cegieł. Doskonale sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach, dlatego jak najbardziej może być użytkowana podczas remontu. Jednym z jej najpopularniejszych zastosowań jest skuwanie płytek, co daje możliwość odpowiedniego przygotowania powierzchni do dalszych prac renowacyjnych.

W sklepach dostępne są rodzaje wiertarek przeznaczonych do konkretnych prac, takich jak wiercenie, skuwanie, mieszanie, pogłębianie otworów, a nawet szlifowanie. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia, które będzie wykorzystywane jedynie do własnych potrzeb i w warunkach domowych, lepiej postawić na wiertarko-wkrętarki. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje, co umożliwia zakup jednego urządzenia, posiadającego szerokie zastosowanie.