„Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną?” – oto pytanie, które na pewno będzie chodzić po głowie wielu osobom. Kostka brukowa to materiał, który doskonale sprawdza się w wielu miejscach. Nie tylko w przestrzeni publicznej, ale również przy domach jednorodzinnych, przy przedsiębiorstwach, itd. Wymieniać by można bez końca zastosowanie kostki brukowej. To właśnie dzięki niej poruszanie się po wielu miejscach może stać się zdecydowanie łatwiejsze. Warto więc sprawdzić, z jakimi kosztami liczyć się będzie musiał inwestor.
Cena kostki brukowej za m2?
Na ułożenie kostki brukowej można zdecydować się samodzielnie. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Pierwsza – czy ktoś ma na tyle umiejętności, aby poradzić sobie z tym zadaniem. Drugie – czy ktoś ma tak dużo czasy, aby wykonać takie zadanie? No cóż, ułożenie kostki brukowej to nie tylko kwestia kilku godzin, ale przynajmniej kilku dni. Może jednak lepiej zaufać fachowcom, którzy będą w stanie odpowiednio poradzić sobie z takim tematem. Cena za kostkę brukową uzależniona jest m.in. od tego, z jakim województwem ma się do czynienia. Oto lista kilku przykładowych miejsc i ceny, które kształtowały się w roku 2022:
- 50-65 zł/m² w przypadku kostki betonowej, bez żadnych wzorów – na najtańsze usługi mogą liczyć mieszkańcy woj. lubelskiego, z najdroższymi cenami liczyć się mogą mieszkańcy mazowieckiego,
- 87- 105 zł/m² kostka brukowa we wzory – sytuacja ma się adekwatnie to tego, jak w przypadku kostki betonowej z podziałem na najtańsze i najdroższe,
- od 92 zł/m² za kostkę granitową – zaliczaną do jednych z najdroższych materiałów, chociaż w przypadku naprawdę małych kosteczek, wyróżniających się estetyką można liczyć się z cenami, które zaczynają się od od 142 zł/m².
Ile kosztuje m2 kostki brukowej z robocizną?
Nigdy tak naprawdę (jak widać u góry) nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na takie pytanie. Aby móc ją faktycznie poznać, należy zwrócić się do firmy brukarskiej, która będzie w stanie przygotować taki wstępny cennik, uwzględniając indywidualne potrzeby swoich klientów. Można jednak wyróżnić kilka czynników, które sprawią, że cena będzie kształtować się tak a nie inaczej. Zaliczyć do nich można:
- rodzaj kostki brukowej – najtańsza kostka to ta, która wykonana jest z mieszaniny betonu. Do najdroższych propozycji zaliczyć można te kostki, które bazują na kostce wykonanej z kamienia naturalnego.
- grubość kostki brukowej – może na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale takie elementy różnić się mogą grubością. Do wyboru są kostki o grubości od 4 do 14 cm. Najtańsza jest ta najmniej gruba. Aczkolwiek, trzeba być świadomym tego, że jest to kostka, która jest najmniej odporna na uszkodzenia mechaniczne.
- kształt – co również ma wpływ niekiedy na wzory, które można przy ich pomocy ułożyć. Najtańsza jest ta kostka, która jest prostokątem. Już nieco więcej zapłaci się za kostkę w kształcie wielokąta lub koła.
- robocizna – w tym aspekcie każda firma ceni się już samodzielnie. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na to, aby ceny pomiędzy sobą porównywać.
Wiele osób będzie ciekawych również tego, jak długo trwa wykładanie kostki brukowej. No cóż, wszystko zależne jest od tego, ile dokładnie osób będzie przystępować do tego zadania, jak również powierzchnia z jaką trzeba będzie się uporać. Nie bez znaczenia jest również stan podłoża. Im będzie on gorszy, tym więcej prac trzeba będzie w to włożyć. Jednak kostka brukowa jest opłacalnym elementem, który przydać się może w wielu miejscach, na świeżym powietrzu.