Kiedy siać trawę? – Wysiew trawy w terminie wiosennym, letnim i jesiennym

kiedy siać trawę?

To, kiedy siać trawę zależy od dwóch czynników: pory roku i warunków pogodowych panujących w dniu wysiewu. Najlepiej jest siać trawę wiosną (zwłaszcza na przełomie kwietna i maja), możliwy jest także wysiew jesienny (optymalne warunki panują na przełomie sierpnia i września). Terminy letnie także są możliwe, trawa siana latem jest jednak często rzadka i słaba, wymaga też więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Warto przy tym pamiętać, że największe znaczenie ma nie pora roku, ale warunki pogodowe konkretnego dnia wysiewu: temperatura, nasilenie wiatru oraz wilgotność gleby i powietrza.

Najlepszy okres, kiedy można siać trawę: termin wiosenny

Trawę można siać przez cały rok, najlepszy jest jednak termin wiosenny, zwłaszcza przełom kwietnia i maja. Wiosną gleba ma optymalną wilgotność, która sprawia, że większy odsetek nasion kiełkuje. Stosunkowo rzadko zdarzają się też niekorzystnie oddziałujące na świeżo zasiany trawnik ulewne deszcze i porywiste wiatry. Marzec jest mniej sprzyjający do zakładania trawników, niż kwiecień i wczesny maj, gdyż ze względu na nadmierną wilgotność gleby często zdarza się wtedy pleśnienie nasion. Wiosna to także czas, kiedy siać trawę warto jeśli okaże się, że nasiona wysiane jesienią nie wykiełkowała we wszystkich miejscach.

Do kiedy można siać trawę w okresie wiosenno-letnim?

Ograniczeniem w wysiewie trawy nie jest rytm biologiczny poszczególnych gatunków wchodzących w skład mieszanki, ale warunki pogodowe – temperatura i wilgotność. Nie ma więc ścisłej granicy czasowej tego, do kiedy można siać trawę na przełomie wiosny i lata. Trawa zasiana w czerwcu, a nawet w lipcu i sierpniu, także wzejdzie. Będzie jednak rzadka i słaba.

Letni termin wysiewu trawy

Lato to także możliwy okres na to, kiedy siać trawę – termin letni nie jest jednak optymalny. Przez cały początkowy okres wzrostu trawa jest bardzo wrażliwa na niedobór wody.  Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na dobre ukorzenienie się trawnika jest odpowiednia wilgotność podłoża, zwłaszcza w jego górnej warstwie, gdyż system korzeniowy traw jest płytki. Tymczasem latem gleba jest już silnie przesuszona. Wysiew trawy w czerwcu, lipcu i sierpniu wymaga bardzo intensywnego i częstego nawadniania trawnika, a efekty i tak mogą nie być równie zadowalające, jak w przypadku zakładania trawnika wiosną lub jesienią.

Kiedy siać trawę w okresie jesiennym?

Dobrym okresem na sianie trawy jest także jesień, w tym zwłaszcza przełom sierpnia i września. Nie panują już wtedy upały, nie ma też jednak jeszcze mrozów. Jesienią do siania trawy wybieramy dzień słoneczny i suchy. Największą przeszkodą są silniejsze niż wiejące wiosną jesienne wiatry, które przemieszczają nasiona. Trawnik wysiany jesienią będzie więc zazwyczaj nieco rzadszy, niż trawnik wysiany wiosną.

Trawy nie powinno się siać się pod koniec października i w listopadzie. Ilość światła i ciepła jest już wtedy za mała dla prawidłowego rozwoju roślin, a zdarzające się mrozy mogą całkowicie uniemożliwić kiełkowanie. Młoda trawa musi mieć czas na prawidłowe ukorzenienie się oraz na przygotowanie się do nadejścia zimowych mrozów. Warto pamiętać, że przy siewie jesiennym nie stosuje się nawozów azotowych, które nadmiernie pobudzają wzrost roślin, co utrudnia im przygotowanie się do zimy. Można natomiast stosować nawozy fosforowe i potasowe.

Jak i kiedy prawidłowo zakładać trawnik?

Przygotowania do wysiewu trawy

Zakładanie trawnika wymaga wielu czasochłonnych prac przygotowawczych. To, kiedy siać trawę, należy więc starannie zaplanować. Istotne jest przygotowanie terenu i zakończenie innych prac ogrodowych na terenie zakładanego trawnika. Teren należy starannie przekopać na trzy tygodnie przed planowanym siewem (na głębokość 25 cm). Po przekopaniu gleba musi ustabilizować się i „odpocząć”. Zapewni to lepsze ukorzenienie trawnika. Również chemiczne odchwaszczanie gleby wykonuje się co najmniej trzy tygodnie przed planowanym siewem. Często niezbędna będzie także aplikacja nawozu do trawników: nawóz stosujemy najczęściej dwa tygodnie przed wysiewem. Konieczność przeprowadzenia tych prac sprawia, że planowany termin siewu może opóźnić się. Nie warto więc czekać z pracami przygotowawczymi do późnej wiosny lub późnej jesieni.

Jaki dzień wybrać do wysiewu trawy?

Przed rozpoczęciem wysiewu trawy warto śledzić uważnie prognozy pogody. Nie każdy dzień nadaje się bowiem na zakładanie nowego trawnika. Należy zwrócić uwagę na:

  • temperaturę powietrza
  • wilgotność
  • opady
  • natężenie wiatru
  • nasłonecznienie

Wilgotność gleby i powietrza ułatwia kiełkowanie

Kluczowe znaczenie ma wilgotność powietrza i gleby. Zapewnia ona, że stosunkowo duża ilość nasion wykiełkuje. Wilgotność gleby chroni także przed rozwiewaniem nasion przez wiatr w pierwszych dniach po wysiewie. Najlepsze warunki panują wtedy, gdy sama powierzchnia gleby jest sucha, jej wierzchnie i głębsze warstwy są jednak wilgotne.

Deszcz wypłukuje nasiona trawy

Trawy nie należy siać w czasie opadów, zwłaszcza ulewnych deszczy. Najlepiej więc wybrać dzień wilgotny, ale nie deszczowy. Ulewny deszcz nie tylko spłukuje nasiona, ale także przenosi je w głębsze warstwy gleby, gdzie nie mogą już wykiełkować. Tworzy też zbite wałki i grudy gleby, które utrudniają kiełkowanie i tworzenie się korzeni. Zdarza się, że po dużej ulewie cała praca musi zostać wykonana od początku.

Przy zakładaniu trawnika unikaj wietrznych dni

Nasiona trawy nie są wkopywane w ziemię, ale rozrzucane po jej powierzchni. Należy więc zdecydowanie unikać siania trawy w dni, w które wieje silny lub nawet umiarkowany wiatr. Rozwiewanie nasion może przyczynić się do utraty znacznego odsetka kiełków, zwłaszcza w miejscach eksponowanych – narażamy się więc na powstanie nieestetycznych „łysych placków”. W takiej sytuacji konieczne może okazać się dosiewanie, które nie gwarantuje uzyskania jednolitego trawnika.

Temperatura powietrza a sianie trawy

Także temperatura jest czynnikiem wpływającym na to, jak rozwija się trawa – kiedy siać, a także jak siać nasiona. Wiąże się to przede wszystkim z możliwością wystąpienia przymrozków. Jeśli decydujemy się na bardzo wczesne lub nietypowo późne założenie trawnika, ryzyko niewykiełkowania trawy ze względu na ujemną temperaturę jest znaczne. Przymrozki przygruntowe występują nawet w maju. Sytuacji tej można jednak zaradzić przykrywając świeżo posianą trawę agrowłókniną lub zbliżonym materiałem izolacyjnym. Nasłonecznienie i wysoka temperatura przyspieszają natomiast kiełkowanie traw i są korzystne dla zakładania nowego trawnika – o ile nie wiąże się z nimi ryzyko nadmiernego przesuszenia gleby. Warto przy tym pamiętać, że znaczenie ma także długoterminowe nasłonecznienie stanowiska, do którego dostosować powinniśmy mieszankę nasion.