Dywan w postaci zielonego trawnika to dla wielu osób marzenie. Aby estetycznie zaaranżować ogród, należy zwrócić uwagę na poprawny wysiew traw. Kiedy najlepiej siać trawę? Wysiew trawy a przymrozki – jak niska temperatura wpływa na wzrost?
Przygotowanie ziemi do wysiewu trawy
Przed wysiewem trawy należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Podczas zakupu nasion warto zwrócić uwagę na rodzaj oraz odczyn gleby. Przed przystąpieniem do siania należy usunąć wszystkie rośliny z gleby. Pozostawienie chwastów może znacząco obniżać potencjał wzrostu trawnika. Mowa także o kamieniach czy korzeniach. Konieczne będzie także przekopanie wyznaczonej powierzchni na głębokości co najmniej dwudziestu centymetrów.
Wysiew trawy a przymrozki – kiedy warto przystąpić do prac w ogrodzie?
Pora wysiewu znacząco wpływa na efektywność wzrostu. Zazwyczaj rekomenduje się sianie trawnika od późnego sierpnia do końca października. Trawa może być wysiewana także od końca kwietnia. Wówczas mogą wystąpić przymrozki, które mają negatywny wpływ na jej wzrost. Stanowią one główne zagrożenie dla trawnika, gdyż hamują rozwój roślin. Przedłużające się zimne dni mogą sprawić, że konieczne będzie ponowne wysianie trawy, gdy pogoda nieco się ociepli.
W wyznaczonym okresie trawa ma idealne warunki do wzrostu. Obserwowana jest stosunkowo wysoka wilgotność, co jest konieczne w przypadku rozwoju roślin.
Wysiew trawy a przymrozki – co warto wiedzieć?
Duże znaczenie na wzrost trawy ma rodzaj podłoża. Mowa nie tylko o odczynie pH, ale również specyfice. Gdy gleba jest zbyt ciężka, konieczne będzie zastosowanie piasku. Gdy jest natomiast zbyt lekka, warto uzupełnić ją torfem, obornikiem lub gliną. W takich warunkach wzrost roślin będzie optymalny. Trawa najlepiej rośnie na glebach bogatych w próchnicę (pH 5,5 – 6,5). Przed wysianiem trawy należy sprawdzić długoterminową prognozę pogody z uwagi na zagrożenie przymrozkami.
Użyteczne rady dla początkujących ogrodników: wysiew trawy a przymrozki
Przed wysianiem trawy warto pomyśleć o wykonaniu projektu ogrodu. Nie musi być to rysunek profesjonalny. Warto jednak pamiętać, że trawnik nie powinien znajdować się pod grupami drzew. Latem dają one cień, co sprawia, że darń nie rozwija się równomiernie. Liście opadające mogą również być początkiem choroby, gdyż stanowią źródło patogenów.
Pielęgnacja trawnika w sezonie – jakie czynności należy wykonywać cyklicznie?
Właściwy cykl pielęgnacyjny trawy gwarantuje jej wzrost i atrakcyjny wygląd. Trawnik może wyznaczać strefy w ogrodzie. To również tło dla drzew i krzewów. Aby odpowiednio zadbać o jego wygląd, należy regularnie wykonywać następujące czynności:
1. Koszenie. Regularne ścianie trawy wpływa na jej wzrost. Pozwala również dostosować jej wysokość do indywidualnych preferencji właścicieli ogrodu.
2. Grabienie. Pomaga spulchniać glebę, dostarczając jej niezbędne składki mineralne.
3. Podlewanie. Latem oraz wczesną jesienią, gdy panują wysokie temperatury, wzrost traw może zostać wstrzymany. Woda, która opada, szybko paruje, blokując rozwój roślin.
4. Wertykulacja. Zabieg wykonywany zazwyczaj w ogrodach komercyjnych oraz sportowych. Polega na pionowym cięciu darni.
5. Nawożenie. Pomimo że obecnie na rynku znajduje się mnóstwo preparatów dostosowanych do danego odczynu pH, w wielu przypadkach konieczne będzie dodatkowe nawożenie powierzchni ogrodu. Dzięki temu trawnik będzie wyglądał estetycznie. Będzie to również warunkowało jego równomierny wzrost.
Estetyczny intensywnie zielony trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogrodu. Aby cieszyć się zielonym dywanem, należy odpowiednio o niego zadbać, regularnie wykonując czynności pielęgnacyjne. Istotny jest również termin siewu.