Przesadzanie róż – jak, gdzie i kiedy…

przesadzanie róż

Za nami pierwsze przymrozki, czyli tak naprawdę ostatni (właściwy) moment na przesadzanie róż. Jak to zrobić oraz gdzie wybrać miejsce tak, aby królowe kwiatów wciąż cieszyły nasze zmysły wzrokowe i nie tylko dowiecie się Państwo z poniższego artykułu. Serdecznie zapraszam do lektury.

Nowe, dobre miejsce na przesadzanie róż

Wiemy już, że najlepszy czas na zmianę położenia róż to jesień (od października do pierwszych oznak zimy – przymrozków). Wyjątkiem są tylko róże pienne, które przesadza się na wiosnę. W gronie pasjonatów i wielbicieli róż znajdziemy jednak także i tych, którzy przesadzają każdy rodzaj róż na wiosnę pod warunkiem, że są one w stanie spoczynku.

Kiedy już zdecydowaliśmy, że przesadzimy nasze kwiaty rozsądnie jest wybrać miejsce, a następnie poznać odpowiednią ku temu metodę (technikę). Oto kilka niezbędnych warunków, które musimy uwzględnić podczas przesadzania róż:

  • Nowe miejsce musi być wybrane pod kątem promieni słonecznych; tylko wtedy róże rosną obficie. Nie wskazana jest za to dla róż wystawa południowa.
  • Miejsce musi być przewiewne, ale nie może również zbyt narażać kwiatów na silne podmuchy wiatru.
  • Jako królowe kwiatów róże powinny być sadzone w miejscach w których będą cieszyć swym widokiem, czyli na tzw. miejscach widokowych.
  • Róże to „prawdziwi indywidualiści” wśród roślin tzn. nie znoszą innych kwiatów, czy krzewów mogących pozbawiać je światła lub składników pokarmowych.

Odpowiednia technika

Miejsce wybrane czas teraz na działanie-przesadzanie róż. Tu potrzeba jednak spokoju i wiedzy na ten temat. Zrównoważona temperatura i nawodniona jesiennymi deszczami gleba są naszymi sprzymierzeńcami. Na samym początku okopujemy różę (niektórzy podlewają jeszcze kwiat zanim przejdą do kopania w celu lepszej asymilacji w nowym otoczeniu); róbmy to spokojnie i dookoła jej pnia. Pamiętajmy, że każda zmiana położenia to swego rodzaju szok dla tego kwiatu. Starsze róże stracą dużą część swoich korzeni, jednak starajmy się je przenieść razem z jak największą karpą ziemi– to pozwoli im lepiej przyjąć się na nowym gruncie. Dla właściwej pielęgnacji zaleca się usunięcie starych i zgniłych korzeni – to pewnego rodzaju odnowa ogrodnicza dla naszych pięknych i okazałych kwiatów.

Po usunięciu korzeni nie możemy zapominać również o redukcji innych pędów – co najmniej 2/3 ich długości. To zapobiega uschnięciu kwiatu na wiosnę, które mogło by być spowodowane zbyt dużą intensywnością wzrostu części nadziemnej wobec której uszkodzone korzenie nie byłyby w stanie dostarczyć jej odpowiedniej ilości wody i potrzebnych składników pokarmowych.

Skuteczna ochrona przed mrozem

Kolejny krok w odpowiednim przesadzaniu róż to wykopanie sporego dołka, dwukrotnie większego niż system korzeniowy z którym podczas całej naszej „operacji ogrodniczej” mamy do czynienia. Przesadzane róże powinny znajdować się w nim na tej samej wysokości w której rosły w poprzednim miejscu. Odpowiedni dołek pomoże w szybkiej regeneracji naszych kwiatów, dlatego musimy solidnie się do tego przyłożyć. Nowe miejsce dla naszych róż przekopujemy jeszcze na sam koniec i dobrze było by wymieszać je z ziemią kompostową lub torfowym (gotowym) podłożem ogrodniczym.

Przesadzanie róż nie jest procesem łatwym podobnie jak nie łatwa może być dla nas przeprowadzka do nowego miasta, a nawet kraju. Róże to „prawdziwe królowe” w świecie roślin, które mają w sobie piękno i elegancje. Cieszmy się ich widokiem każdego dnia, bez względu na to, czy patrzymy na te, które rosną pod naszym oknem, czy na te u sąsiada w ogródku. Róże tak samo jak i my są wyjątkowymi elementami tego świata.