W kuchni potrzebnych jest co najmniej kilka lamp. Każda z nich będzie spełniała odrębne funkcje. Musimy tu postawić zarówno na oświetlenie główne, zadaniowe, jak i dekoracyjne. Szczególnej uwagi wymaga oświetlenie miejsc roboczych, w tym wyspy kuchennej.
Jak dobrać lampy do wyspy kuchennej, aby bezpiecznie i komfortowo przygotowywać posiłki, a także spożywać je wspólnie z bliskimi, korzystając z przyjaznej atmosfery wnętrza kuchennego?
Funkcje wyspy kuchennej
Wyspa kuchenna to świetne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych kuchniach. W tym przestronnych może być ona sporych rozmiarów. Znajdzie się w niej miejsce na szuflady i szafki do przechowywania, a nawet na kuchenkę, dodatkowy zlew czy zawieszony nad nią okap. W niewielkiej metrażem kuchni wyspa kuchenna zostaje wkomponowana w całą zabudowę kuchni, może być zatem mała, ale wciąż stanowi dodatkowy blat roboczy.
Zanim wybierzemy oświetlenie nad wyspę kuchenną, zastanówmy się, jaką główną funkcję będzie ona spełniała. Jeśli posłuży nam jako dodatkowe miejsce robocze do przyrządzania posiłków, przyda się równomierne oświetlenie i światło zimne białe, w którym można dostrzegać szczegóły oraz łatwiej o zachowanie precyzji. Jeśli zaś stawiamy na wyspę kuchenną, która zastępuje tradycyjny stół, i planujemy tu spożywać posiłki z bliskimi, możemy wybrać oświetlenie bardziej dekoracyjne, oferujące światło o ciepłej barwie.
Dostępność światła naturalnego
W kuchni, w której są okna i można liczyć na sporo światła naturalnego, sprawdzi się zimne oświetlenie nad wyspą kuchenną. Jeśli jednak okno jest małe, układ kuchni sprawia, że niewiele światła naturalnego dociera do tego wnętrza lub też mamy do dyspozycji tzw. ślepą kuchnię, lepiej sprawdzi się tu światło neutralne lub ciepłe. I zastosujemy je nie tylko nad wyspą kuchenną.
Lampy nad wyspę kuchenną
Przy podłużnej wyspie kuchennej postawmy na lampy wiszące rozmieszczone w odległości około 40-60 cm pomiędzy każdą z nich. Alternatywnie możemy postawić na jedną lampę wiszącą, która ma prostokątną konstrukcję. Dobrze sprawdzą się również lampy na szynach, ponieważ pozwalają one na precyzyjne dopasowanie kierunku padania światła. Takie rozwiązanie znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/.
Pamiętajmy o wysokości, na której mają zawisnąć wybrane lampy. Odległość klosza lampy od blatu powinna wynosić co najmniej 55-60 cm. Jeszcze większa jest wskazana, jeśli wyspę kuchenną oświetlają lampy rozbudowane, np. o sporych rozmiarów abażurach.
Dodatkowe funkcje oświetlenia
Przemyślmy zastosowanie oświetlenia trójfazowego, co pozwoli na włączanie wybranych źródeł światła umieszczonych nad wyspą kuchenną. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, w szczególności nad sporych rozmiarów wyspami kuchennymi, długimi, gdy pracujemy tylko przy jednym końcu.
Możemy również postawić na integrację ze ściemniaczem, aby natężenie światła dopasować do aktualnych potrzeb, a także atmosfery, jaką chcemy uzyskać w tej strefie kuchni.
Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie powyższe wskazówki, uda nam się w sposób praktyczny, a zarazem dekoracyjny oświetlić kuchenną wyspę.