Jak myślisz, czy działka budowlana jest nieruchomością?

Czy działka budowlana jest nieruchomością?

Marzysz o własnym domu z ogródkiem, ale nie do końca czujesz temat? Zaczynając swoją przygodę z budową, trochę wiedzy na początek na pewno się przyda. Od czego więc zacząć? Oczywiście od zakupu działki. Z naszego wpisu dowiesz się, czym jest działka budowlana i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kupna.

Działka budowlana to nieruchomość? Prawny zamęt.

Jeśli chciałbyś sprawdzić status prawny działki budowlanej, należałoby zajrzeć do kilku odrębnych źródeł. Zajrzyj zatem w:

  • warunki techniczne
  • ustawę o gospodarce nieruchomościami (z dnia 21 sierpnia 1997 r.)
  • ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (z dnia 27 marca 2003 r.)

Co wynika z weryfikacji tych danych? Czy działka budowlana jest nieruchomością? W ustawie o planowaniu czytamy, że działka jest nieruchomością gruntową. Z kolei druga z wyżej wymienionych ustaw określa ją jako zabudowaną działkę gruntu. Niezależnie od interpretacji prawnych dotyczących definicji, uregulowany status prawny działki budowlanej to podstawa, przed jej zakupem. 

Jak interpretują definicję działki budowlanej warunki techniczne?

Jeśli zajrzymy do aktu prawnego dotyczącego warunków technicznych (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.), jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie, to niejako biorą one pod uwagę obie definicje działki budowlanej:

Działka budowlaną stanowi nieruchomość gruntową lub działka gruntu.   Jej cechy geometryczne, wielkość, dostęp do drogi publicznej i wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej powinny spełniać wymagania dotyczące realizacji obiektów budowlanych. Powyższe parametry świadczą o statusie działki budowlanej. Oczywiście są one określone  w różnych rozporządzeniach, odrębnych przepisach i aktach prawa miejscowego.  

Po co Ci ta wiedza?

Zanim zdecydujesz się na kupno działki budowlanej, warto poznać jej sytuację prawną, by uniknąć późniejszych problemów. Przecież zależy Ci na tym, aby budowa domu przebiegła bez komplikacji. Stan prawny działki oraz jej kształt na mapie zasadniczej to niezbędne dane, jakie powinien znać kupujący. Zaniedbania w tej kwestii mogą rzutować na późniejszy komfort mieszkania w nowym domu lub na zwrot z inwestycji.   

Co wynika z przepisów?

Z interpretacją prawa polskiego bywa bardzo różnie i przeciętnemu obywatelowi zwykle ciężko się do tego ustosunkować. Czy dowiemy się z przepisów, czy działka budowlana jest nieruchomością? Warto z nich zapamiętać jedynie tyle, że działką budowlaną jest nieruchomość gruntowa, składająca się z jednej lub kilku działek gruntu, a także działka gruntu będąca częścią większej nieruchomości gruntowej. Dobrze też jest wiedzieć, że działka niezabudowana nie jest działką budowlaną.

Zakończenie

Jeśli już co nieco dowiedziałeś się na temat działek budowlanych, możesz przystąpić do poszukiwań wymarzonej nieruchomości. Musisz zwrócić uwagę na fakt, że jeśli planujesz wybudować na niej dom, kupno działki budowlanej nie będzie dobrym pomysłem.