Hektary i m2 – co należy o tym wiedzieć?

obliczanie hektar na m2 - przelicznik

Powierzchnia działek to bardzo ważna kwestia. W szczególności, jeżeli ktoś przymierza się do zakupu danego miejsca. Czasem można przeżyć nie lada zaskoczenie, ponieważ trzeba będzie zamienić m2 na hektary lub na odwrót. Dlaczego? O co dokładnie chodzi? Warto przyjrzeć się temu tematowi, który na bieżąco dotyka wszystkie osoby, które działają w branży nieruchomości.

Hektary – ogólnie

M2 na hektaryobliczenie tego nie będzie tak trudne. Tym bardziej że w świecie wirtualnym bez trudu można odnaleźć specjalne kalkulatory, które są w stanie wesprzeć w takich działaniach. Można tam obliczyć, ile dokładnie ma dana ziemia, jeżeli ma się podaną ilość m2 lub na odwrót. Warto jednak odpowiedzieć sobie, czym tak naprawdę jest hektar. Odpowiedź na to pytanie kryje się w samym słowie „hektar”, które ma tak naprawdę dwa człony:

  • hekto – z greckiego oznacza 100,
  • ar – pole kwadratu o boku równym 10 metrów. 

Idąc dalej tym tropem można łatwo domyślić się, że hektar tak naprawdę oznacza 100 arów, czyli pole powierzchni kwadratu, którego bok jest równy 100 metrom. Cała tajemnica została prawie wytłumaczona, ponieważ nadal nie wiadomo, ile to 2m. Otóż 1 hektar wynosi dokładnie 10.000 metrów kwadratowych. Gdyby ktoś chciał być bardziej dociekliwy i odnaleźć odwołanie hektara (ha) w układzie SI, to musiałby wiedzieć, że ma do czynienia z 10 do potęgi 4 metrów kwadratowych. Oto koniec matematycznych wyliczeń od których może nawet poniekąd głowa zaboleć.

Hektar przeliczeniowy

Ciekawostką jest to, że często ma się również do czynienia z takim sformułowaniem jak hektar przeliczeniowy. Otóż jest to jednostka miary, którą spotyka się w geodezji do ewidencji gruntów i budynków. Ma ona jednak tylko odniesienie do miejsc, jakie związane są z leśnictwem lub z ziemią wykorzystywaną do celów rolniczych. Jednych i drugich nie brakuje w Polsce. W przypadku tradycyjnych ziemi, jak budowlane, czy też usługowe, najczęściej ma się do czynienia z metrami kwadratowymi. Prawo budowlane na to pozwala. Trzeba jednak mieć świadomość co do tego, że jest to tylko dozwolone w takich sytuacjach jak odrolnienie działki o powierzchni większej niż 5000 metrów kwadratowych, czyli 0, 5 hektara. Skomplikowane? To fakt. Dlatego do zakupu nieruchomości (jakichkolwiek!) warto podejść z osobą, która na takich tematach się faktycznie zna. Tak, aby zyskać pewność co do tego, że każdy będzie świadom tego, ile jego nowa działka będzie miała powierzchni.

Hektary na km2

Niekiedy sytuacja wymaga tego, aby hektary zostały przeliczone na km2. Są to wyjątkowe sytuacje, ale i tak warto wiedzieć z jaką powierzchnią działki będzie się miało do czynienia. Sytuacja przedstawia się w następujący sposób:

  • 1ha – 0,01 km2,
  • 2ha – 0,02km2,
  • 3ha – 0,03km2,
  • 4ha – 0,04 km2,
  • 10ha – 0,1km2,
  • 50ha – 0,5km2,
  • 100ha – 1km2,
  • 1000ha – 10km2.

Tak przedstawia się sytuacja z powierzchniami. Z takich przeliczników korzystać nie tylko będą dorośli. Również dzieci, w szkołach mogą mieć do czynienia z takimi przelicznikami. No cóż, taka wiedza może przydać im się w przyszłości. Chociaż, na szczęście, można korzystać z wiedzy, która zawarta jest w świecie wirtualnym. Specjalne kalkulatory pomagają dokładnie określić, z jaką powierzchnią ma się do czynienia. Zarówno, jeżeli chodzi o zamianę na hektary, jak również odwrotnie. Warto korzystać z takich kalkulatorów, aby zyskać pewność co do tego, że każdy jest świadom z jaką dokładnie powierzchnią ma do czynienia. Dzięki temu nie będzie żadnych niejasności w przypadku zakupu ziemi do wykorzystania.