Wydajne, oszczędne i niewidoczne dla oka — ogrzewanie podłogowe zaczyna coraz śmielej wchodzić do polskich domów. Wiele osób budujących swój własny dom lub kupujących mieszkanie decyduje się właśnie na tę formę ogrzewania, rezygnując z typowych „kaloryferów”. Dlaczego? Na te pytanie odpowiemy poniżej!
Rozkład temperatury — równomierny…
Tradycyjne grzejniki mają kilka problemów — na przykład to, że są formą ogrzewania punktowego. Oznacza to, że emitowane przez nich ciepło nie rozchodzi się równomiernie po całym wnętrzu, a „gromadzi się” wokół samego kaloryfera. Kto z nas tego nie zna — kaloryfer gorący, a w kątach pokoju — wieje chłodem.
Ogrzewanie podłogowe w stu procentach rozwiązuje ten problem — składa się z sieci rozłożonych po całym pomieszczeniu rur i kabli, które emitują ciepło równomiernie w każdym jego kącie! Jedynym warunkiem jest prawidłowe wykonanie instalacji — pomóc w tym mogą profesjonaliści z https://frezowanierowkow.pl/.
… i optymalny dla naszego ciała!
Ilość ciepła jest ważna — to prawda; jednak dla ludzkiego organizmu równie istotne jest to, skąd ono do niego przypływa. Aby zapewnić dobre samopoczucie i ograniczyć straty ciepła, wyższa temperatura powinna panować przy ziemi (nasze stopy są bardzo wrażliwe na chłód!), a nieco niższa — na wysokości klatki piersiowej i głowy. Jeśli więc chcemy stworzyć w naszym domu idealną przestrzeń do życia — postawmy na podłogówkę!
Podłogówka oznacza spore oszczędności!
Mądre „gospodarowanie” ciepłem może zapewnić nam większe oszczędności, niż można by było się spodziewać! A dlaczego?
Jeśli ustawimy podłogówkę i klasyczny grzejnik na tę samą temperaturę, a następnie spędzimy kilka chwil w ogrzewanych nimi pokojach, to w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym z pewnością odczujemy silniejszy przypływ ciepła. To zasługa wspomnianego już optymalnego rozkładu temperatury — nasze ciało lepiej reaguje na ciepło płynące „od dołu do góry” niż odwrotnie. Mając więc w pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe możemy spokojnie obniżyć temperaturę o jeden, a nawet dwa stopnie w porównaniu do tradycyjnego systemu grzewczego. Nie stracimy przy tym nic z naszego komfortu, a zyskamy nawet kilkanaście procent niższe rachunki za ogrzewanie!
Urządź dom po swojemu — z ogrzewaniem podłogowym
Kto mieszkał w domu z grzejnikami ten wie, że mogą one stanowić niemały problem… aranżacyjny. Czasem zabierają zbyt dużo przestrzeni, a czasem — znajdują się w miejscu, w którym wolelibyśmy postawić szafę. Z ogrzewaniem podłogowym nie musimy się o to martwić — wszystkie jego elementy ukryte są przecież pod posadzką!
Oczywiście, podłogówka nakłada pewne ograniczenia w kwestii wyboru materiału, z którego wykonana zostanie posadzka. Na wylewce (https://frezowanierowkow.pl/wylewki-na-ogrzewanie-podlogowe) spokojnie możemy położyć ceramikę lub kamień, chociaż równie dobrze sprawdzą się także niektóre panele podłogowe.