Dynamiczny rozwój technologii i przemysłu sprawia, że niektóre z zawodów znikają. Trudno znaleźć dziś krawcową – dziś nie przerabia się ubrań ani nie naszywa się łat. Duża dostępność ubrań za stosunkowo niewielką cenę sprawia, że odzież się wymienia. Trudno znaleźć dziś kowala – dziś wyroby z metalu powstają w fabrykach. Trudno znaleźć też z prawdziwego zdarzenia szklarza, choć szkło przeżywa właśnie swój renesans.
Zawód honorowy
Sami o sobie mówią, że są zawodem honorowym – gdy obrabiany materiał spadnie, nie schylają się po niego. Prawda jest taka, zawód szklarza już w najdawniejszych czasach cieszył się dużym uznaniem społeczeństwa i tak np. szklarze w średniowiecznej Francji należeli do stanu szlacheckiego, w niektórych krajach szklarze stanowili zamkniętą grupę – wiedza i umiejętności wytapiania i obróbki szkła początkowo mogła być przekazywana tylko w gronie rodzinnym. Z biegiem czasu fascynacja zamiany piasku w płynną masę, a następnie masy w przezroczyste ciało stałe spowszechniała i czeladnikiem mógł zostać każdy, a szklarze mogli podróżować bez przeszkód po Europie, zakładać nowe cechy i wykorzystując swój talent wytwarzać zachwycające przedmioty ze szkła.
Współczesny szklarz
Myli się ten, kto wyobraża sobie miejsce pracy szklarza jako warsztat, w którym zakupione w hurtowni szkło docinane jest do żądanych rozmiarów. Szklarz z prawdziwego zdarzenia, np. Proca z Łodzi nie ma już pieca do wytapiania szkła i tym samym jego zawód utracił otaczającą go do tej pory aurę tajemniczości. Gotowy materiał do obróbki pozyskiwany jest od dostawców. W zakładzie znajduje się inny piec, służący do nagrzewania szkła, które następnie zostanie szybko schłodzone i w ten sposób zahartowane. Współczesny zakład oferujący usługi szklarskie Łódź posiada potrzebne mu narzędzia do pracy, ale posiada także park maszynowy, który umożliwia przycinanie, wycinanie, gięcie szkła do otrzymania produktu zgodnego z oczekiwaniami klienta. Posiada także szlifiernię, gdzie szkło zyskuje nowy wygląd.
Wyroby szklarza
Współczesny szklarz nie może narzekać na brak pracy – szkło wróciło do łask (m.in. ze względu na ponadczasowy i elegancki wygląd) i bardzo powszechnie stosowane jest w nowoczesnych wnętrzach i nowoczesnych obiektach. Jeśli w ofercie zakładu znajdują się oprócz luster meble i zabudowy ze szkła (kuchnie, szafy, garderoby), jeśli znajdują się schody i balustrady, posadzki, daszki i inne elementy konstrukcji, pracownicy mają pełne ręce roboty. I całe szczęście – jest szansa, że ginący zawód nie zniknie całkiem z rynku.