Panele laminowane czy winylowe do salonu — co wybrać?

Salon niejednokrotnie jest najważniejszym pomieszczeniem w każdym domu lub mieszkaniu — to tutaj przyjmuje się gości i spędza ogromną część wolnego czasu. Pomieszczenie jest wyjątkowo reprezentatywne, a jednocześnie powinno być przytulne i przyjemne. Z tego względu tak ważne jest to, by w czasie aranżowania pokoju dziennego zwrócić uwagę na każdy szczegół, także na to, jak wykończona będzie podłoga w salonie.

Wybierając wykończenie salonu, można zdecydować się na różne rozwiązania. Do najpopularniejszych należą na pewno panele podłogowe. Są estetyczne, trwałe, dość tanie i łatwo się je układa. Wśród paneli rozróżnić można panele winylowe oraz panele podłogowe laminowane. Które rozwiązanie będzie odpowiednie? W jakim przypadku podłogi winylowe sprawdzą się lepiej, a kiedy łatwiej zastosować panele laminowane? Zobacz razem z nami, czym charakteryzują się zarówno panele winylowe, jak i laminowane i zdecyduj się na najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Na jakie wykończenie podłogi warto się zdecydować?

Salon powinien być ciepłym i przytulnym miejscem, dlatego dobrze jest zdecydować się na wykończenie, które będzie równie przyjemne i ciepłe. W tej roli doskonale sprawdzą się panele podłogowe, a zwłaszcza te produkty, które mają wzór i kolor drewna naturalnego. Panele z natury są ciepłe, dlatego chodzenie po nich nawet na bosaka nie będzie nieprzyjemne. Powierzchnia paneli jest niechropowata, a co za tym idzie — przyjemna w dotyku.

Wśród paneli wyróżnia się panele podłogowe winylowe oraz laminowane. Jakie są zalety i wady poszczególnych typów paneli? Zobacz!

Dlaczego warto wybrać atrakcyjne podłogi laminowane?

Panele laminowane wciąż są jednym z najpopularniejszych produktów, dzięki którym można stworzyć estetyczne, funkcjonalne i niedrogie podłogi. Głównym atutem tych produktów niezaprzeczalnie będzie cena — najtańsze panele zakupisz już w cenie 30 złotych za metr kwadratowy.

Panele laminowane dostępne są w wielu wzorach i kolorach, większość naśladuje drewno naturalne, dzięki czemu w salonie możesz stworzyć charakterystyczne, drewniane tło dla aranżacji oraz możesz nadać przytulny charakter wnętrzu.

Na uwagę zasługują właściwości paneli laminowanych. Są wytrzymałe i posłużą spokojnie przez kilkanaście lat. Zalety paneli laminowanych to też dobre przewodzenie ciepła, dzięki czemu panele nadają się do ogrzewania podłogowego.

Panele laminowane wyróżnia wytrzymałość, jednak należy uważać na nie zwłaszcza wtedy, gdy mają mieć one kontakt z wodą. Laminowane panele kiepsko radzą sobie w wilgotnym środowisku, dlatego, jeśli podłoga ma łączyć się z podłogą w kuchni, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie styku łączenia listwą. Dbaj też o to, by panele nie były ścierane mokrym mopem, stosuj jedynie wilgotne szmatki.

Pod wpływem nadmiernej wilgoci panele laminowane mogą się znacząco odkształcać i nieestetycznie wypaczać. Przy dużym odkształceniu naprawa może nie być możliwa i będzie wiązała się z wymianą fragmentu lub całej podłogi.

Czym charakteryzują się podłogi z paneli winylowych?

Coraz popularniejsze podłogi winylowe to nowoczesne rozwiązanie do salonów. W przypadku paneli winylowych można zdecydować się nie tylko na wzór i kolor drewna naturalnego, ale też na inne, niecodzienne opcje. Panele winylowe są w stanie imitować również inne materiały — kamień, marmur, płytki ceramiczne, metal — zatem ich zastosowanie pozwoli na większe możliwości aranżacyjne.

Zalety paneli winylowych to przede wszystkim ich ogromna wytrzymałość. Panele winylowe są o wiele trwalsze niż panele laminowane, nie ścierają się tak szybko i są dość odporne na uszkodzenia i zarysowania. Ogromną zaletą jest dobra odporność na wilgoć, co sprawia, że panele winylowe montowane są nawet w kuchni i łazience.

Właściwości paneli winylowych sprawiają, że są one chętnie używane. Jedyną wadą paneli jest ich cena, która potrafi być co najmniej dwa razy wyższa niż paneli laminowanych.

Jaka podłoga będzie lepsza do pokoju dziennego — laminowana czy winylowa?

Wybierając podłogę, warto dobrze określić swoje wymagania — dzięki temu wybór odpowiedniego wykończenia podłogi. Winylowe i laminowane panele podłogowe mają swoje wady i zalety, a znając cechy, łatwiej dopasować rodzaje paneli do własnego salonu.

Jeśli oczekujesz wyjątkowo trwałej podłogi, która odporna będzie na uszkodzenia i zarysowania, wybierz koniecznie panele winylowe. Jeśli salon nie jest użytkowany intensywnie lub jeśli nie masz dzieci albo zwierząt, które przypadkiem mogłyby panele uszkodzić, a zależy Ci na bardziej ekonomicznym rozwiązaniu, panele laminowane będą w tej sytuacji lepszym pomysłem.

Podczas zakupów zapoznaj się koniecznie z danymi technicznymi kupowanego produktu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać odpowiednie wykończenia podłogi.

Co nadaje się lepiej na ogrzewanie podłogowe?

Wiele osób stawia na ogrzewanie podłogowe, dlatego wykończenia niezwykle często przystosowywane są do tego, by na takie ogrzewanie podłogowe być położone. Odpowiednie współczynniki przenikalności cieplnej zapewnią dobre przewodzenie ciepła i możliwość ogrzania całego pomieszczenia.

Panele, zarówno nowoczesne panele laminowane, jak i wytrzymałe panele winylowe, jeśli będą przystosowane do układania na ogrzewaniu podłogowym, będą miały odpowiednie oznaczenia. Szukaj takich oznaczeń, jeśli wiesz, że produkt ma być przeznaczony na układanie do podłogowego ogrzewania.

Jakie inne sposoby wykończeń można zastosować w salonie?

Panele laminowane oraz panele winylowe to nie wszystko, co możesz zastosować na wykończenie podłogi. Atrakcyjnie będą wyglądały również deski podłogowe z drewna naturalnego, deska barlinecka, a nawet płytki ceramiczne.

Dla tych, którzy oczekują wyjątkowo przytulnych rozwiązań i dla osób, które uwielbiają chodzić po miękkim, stworzono też szeroką ofertę wykładzin podłogowych.

Jak zdecydować się na najlepsze wykończenie podłogi w salonie?

Nowoczesne podłogi winylowe, atrakcyjne panele laminowane, a może jeszcze inne wykończenia podłogi? Propozycji, jak widać, jest naprawdę wiele. Zanim zakupisz odpowiedni dla siebie produkt, koniecznie sprawdź jego specyfikację i określ swoje wymagania — zobaczysz, że wybór będzie wtedy łatwiejszy.

Jeśli szukasz pięknych i trwałych paneli podłogowych wysokiej jakości, zobacz na: merkurymarket.pl. Atrakcyjne ceny i szeroki wybór czekają!