Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Z pewnością nikt z nas nie lubi sytuacji, w których ma nieustanne wrażenie, że ktoś go obserwuje. Jeżeli jednak mieszkamy na osiedlu, w którym w przeważającej mierze znajdują się w niedalekiej odległości mieszkania, bądź też domy innych sąsiadów, trudno, żeby ktoś nawet mimowolnie nie skierował wzroku w stronę innych okien, w tym naszych. Skutecznym rozwiązaniem mogą się tutaj okazać rolety lub żaluzje, które pozwolą nie tylko zachować odrobinę prywatności, ale w słoneczne dni, uratują nas przed intensywnie padającym, oślepiającym słońcem.

Co jednak będzie lepszym wyborem – rolety czy żaluzje? Na co warto się zdecydować? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Krzysztofem Czechowskim – producentem żaluzji aluminiowych i drewnianych z Łodzi.

Rolety okienne – zalety 

Żeby móc sobie odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy rozważyć wady oraz zalety każdej z opcji. Jakie są zatem zalety rolet okiennych?

Z pewnością rolety mogą poszczycić się mnogością wzorów, kolorów oraz materiałów. Jeżeli ktoś duży nacisk kładzie, nie tylko na funkcjonalność, ale również na aranżację wnętrz, to dzięki roletom, jest on w stanie nadać pomieszczeniu innej specyfiki. Istnieje również możliwość zaprojektowania takich rolet bezpośrednio pod gusta i oczekiwania właściciela, co dodatkowo sprawi, że przestrzeń nabierze osobistego charakteru.

Kolejnym niewątpliwym atutem rolet jest łatwość czyszczenia. Trzeba bowiem podkreślić, że rolety można bez obaw prać w pralce i nie wpłynie to negatywnie na ich jakość, a jak wiadomo, tego typu dodatki lubią gromadzić kurz i wszelkiej maści zanieczyszczenia.

Rolety okienne – wady

W zależności od tego, na jakie konkretnie rolety się zdecydujemy, będzie się to wiązało z innego rodzaju wadami. Przykładowo rolety typu dzień-noc nie są w stanie w całości zaciemnić pomieszczenia, a o to przecież zazwyczaj chodzi w samej istocie rolet, a w przypadku rolet plisowanych może dojść do sytuacji, w której harmonijka, regulująca ich ustawienie, ulegnie zniszczeniu, a sama roleta może wypłowieć, przez co jej materiał straci na jakości oraz wyglądzie.

Żaluzje okienne- zalety

Olbrzymim atutem żaluzji okiennych jest ich dogodna cena. Jeżeli zależy nam na schowaniu się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a jednocześnie chcemy, żeby mocne słońce nie odbijało się od ekranu naszego telewizora czy też komputera, to doskonałą propozycją są właśnie żaluzje.

Warto tutaj też dodać, że aluminium, bądź też drewno, z którego najczęściej produkowane są żaluzje, stanowi bardzo dobrą ochronę, jeżeli chodzi o utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Korzystając z żaluzji w upalny dzień, możemy mieć pewność, że w naszym mieszkaniu nie będzie zbyt wysokich temperatur, spowodowanych nagrzaniem się pomieszczenia.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o wyglądzie samych żaluzji. Ich nowoczesne rodzaje są w stanie upiększyć pomieszczenie i nadać mu uroku.

Jeżeli zatem komuś dalej żaluzje kojarzą się z zamierzchłymi czasami, to jest on w błędzie i warto zapoznać się z ich nowoczesnymi odpowiednikami.

Żaluzje okienne – wady

Niestety decydując się na zakup żaluzji, zwłaszcza tych drewnianych, należy mieć również na względzie, że drewno nie jest odporne na wilgoć i chcąc koniecznie zakupić takie żaluzje do swojego domu, lepiej zamontować je w pokojach i pomieszczeniach odpornych na wilgoć (nie w łazience czy też kuchni). W przeciwnym razie, nie posłużą nam zbyt długo.

Takie żaluzje ponadto (tutaj już niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane) są dość trudne w czyszczeniu. Oczywiście nie jest to niemożliwe, ale na pewno wymaga to wiele uwagi, czasu oraz ostrożności.

Dodatkowo, jeżeli zależy nam na jakiś wyszukanych kolorach, bądź też wzorach, to w przypadku żaluzji może być to nieco problematyczne, gdyż gama kolorów jest tutaj zdecydowanie mniejsza, jeżeli porównamy je do wspomnianych wyżej rolet.

Jak zatem widzimy, zarówno rolety, jak również żaluzje mają swoje wady i zalety i decydując się na zakup jednych z nich, warto dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw i dopiero wówczas podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Każdy będzie miał inne wymagania i należy to uwzględnić.