Najtańsze rodzaje fundamentów – jak wybrać odpowiednie?

Jaki rodzaj fundamentu jest najtańszy?

Fundamenty powinny się cechować solidnością i wysoką trwałością. Muszą być stworzone z materiałów, które są, wstanie wytrzymywać duże obciążenia. Podpowiadamy, jakie rodzaje fundamentów okażą się tanie i solidne.

Fundamenty – dlaczego są tak istotne?

Nie każda osoba planująca budowę domu zdaje sobie sprawę, że dobór odpowiednich fundamentów ma kluczowy wpływ na solidność planowanej konstrukcji. Ich dobór jest uzależniony od rodzaju gruntu, który znajduje się na danej działce. Z tego powodu zaleca się wykonywanie badań geotechnicznych określających rodzaj podłoża. Zakładanie z góry, że jest o grunt o przeciętnych warunkach, może się okazać bardzo kosztownym błędem. W przypadku takich warunków stawia się na ławy i ściany fundamentowe. Jeżeli chodzi o grunty gorszej jakości, stawia się na płyty fundamentowe, które wymagają wykonania indywidualnego projektu dostosowanego do konstrukcji obiektu oraz podłoża. Odpowiedni dobór fundamentów to pierwszy krok pozwalający na budowę solidnego budynku, który pozwala uniknąć powstawania pęknięć i zarysowań na jego ścianach.

Rodzaje fundamentów

Wiele osób zadaje sobie pytanie – jaki rodzaj fundamenty będzie najtańszy. Udzielenie odpowiedzi jest możliwe dopiero po poznaniu typów fundamentów, które dzielą się na pośrednie i bezpośrednie. Te pierwsze wyróżniają się dużą głębokością posadowienia. Wynika to z konieczności przekazywania części obciążenia na grunt, który styka się z fundamentami. W tym celu stosuje się specjalne pale oraz ściany szczelinowe. Fundamenty bezpośrednie cechują się posadowieniem o głębokości nieprzekraczającej czterech metrów. Są stawiane bezpośrednio na gruncie i wymagają stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci prętów o umiejętnie dobranej średnicy. W przypadku tego rodzaju fundamentów nie ma konieczności obniżania poziomu wód gruntowych. Wybór pomiędzy wymienionymi typami nie może być dokonywany samodzielnie. Zależy od rodzaju gruntu oraz projektu domu, a ostateczna decyzja powinna być podejmowana przez specjalistów z wynajętej firmy budowlanej.

 Jaki rodzaj fundamentu jest najtańszy?

Ciężko o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ rodzaj fundamentów musi zostać dopasowany do jakości gruntu i projektu budynku. W przypadkach, w których podłoże cechuje się przeciętną jakością większość osób, decyduje się na ławy fundamentowe. Jest to sprawdzona i z całą pewnością najtańsza opcja. Wymaga stawiania pasów betonu z prętami zbrojeniowymi oraz wykonania podmurówki. W przypadku gruntów o bardzo małej nośności warto stawiać na coraz popularniejsze płyty fundamentowe. Jest to droższe rozwiązanie od wspomnianych ław, ale okaże się najtrafniejszą opcją przy podłożach o bardzo niskiej jakości. Co ważne mogą to być grunty podatne na osiadanie, a także obszary o wysokim poziomie wód gruntowych.