Całkiem częstą sytuacją jest obecność w obiekcie wilgoci o niezrozumiałym pochodzeniu. Brak powodzi, innego typu zalania czy przeciekającego dachu nie oznacza jednak, że w murach nie pojawią się cząsteczki wody. W poniższym artykule wskazujemy nieoczywistą przyczynę zawilgocenia ścian oraz wskazujemy, jak poradzić sobie z tym problemem. Wyjaśniamy też, czemu jest to tak ważne, a mianowicie, jakie zagrożenie niesie za sobą wilgoć w murach.
Dlaczego wilgoć w murach to realny problem?
Zastanawiasz się może, czy wilgoć w ścianach to rzeczywisty problem. Otóż należy jednoznacznie stwierdzić, że tak. Wilgoć w murach może doprowadzić do zniszczenia ścian, co będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia bardzo gruntownego remontu. Jednak nie to jest najgorsze. O wiele większym zagrożeniem jest wpływ wilgoci na zdrowie człowieka. Samo podniesienie poziomu wilgoci w powietrzu, co jest konsekwencją gromadzenia się wody w murach, prowadzi do pewnych dolegliwości, zwłaszcza w obszarze układu oddechowego. Niemniej prawdziwe kłopoty zaczynają się w momencie, gdy dojdzie do rozwoju pleśni lub innego grzyba. Otóż zarodniki grzybów bardzo negatywnie wpływają na ludzi. Powodują choroby układu oddechowego i układu krążenia, a także działają rakotwórczo. Nic w tym zatem dziwnego, że fachowcy zalecają, aby przeprowadzać suszenie ścian lub nawet osuszanie fundamentów, jeśli tylko dojdzie do identyfikacji problemu wilgoci.
Kiedy konieczne jest osuszenie fundamentów?
Powyżej nieprzypadkowo wspomnieliśmy o osuszaniu fundamentów. Otóż jest to zabieg, którego przeprowadzenie bywa absolutnie konieczne. Mowa o sytuacji, w której ma miejsce podciąganie kapilarne, a więc przyczyna wilgoci w murach, o której wspomnieliśmy już we wstępie. Do podciągania kapilarnego dochodzi w sytuacji nagromadzenia w gruncie nadmiaru wody, przy jednoczesnej nieszczelności fundamentów i ścian. Woda podchodzi od fundamentów w górę. Tak więc, aby osuszyć cały budynek, zabieg trzeba przeprowadzić już na poziomie fundamentów, hamując tam dalszy przepływ wody.
Jak przeprowadza się profesjonalne osuszanie?
Kiedy potrzebne jest osuszanie fundamentów, trzeba wezwać fachowców. Skuteczne i bezpieczne wykonanie zabiegu jest możliwe tylko z zastosowaniem fachowego sprzętu, przy wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Fachowcy ocenią sytuację i wskażą, która metoda jest w danej sytuacji tą najlepsza. Czasami wskazują na iniekcję, czyli aplikację specjalistycznego preparatu pęczniejącego w kontakcie z woda. Po wprowadzeniu do fundamentów czy też ewentualnie ściany, wskutek wniknięcia w zawilgoconą szczelinę, materiał pęcznieje, blokując przepływ wody. Niestety metoda ta zapewnia ochronę tylko na kilka lat, po których trzeba przeprowadzić ją ponownie.
Skuteczniejsze jest osuszanie przez podcinanie. Polega ono na stworzeniu nowej izolacji w fundamentach poprzez ich podcięcie i włożenie w szczelinę płyty. Po przeprowadzeniu tej procedury wystarczy już jedynie umieścić na płycie kliny, których zadaniem jest zabezpieczenie obiektu przed osiadaniem i gotowe – problem wilgoci znika raz na zawsze.