Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

Otwarte okna wiosną i latem są świetną okazją, aby do mieszkania dostały się różne owady. Komary, muchy, osy czy pająki utrudniają codzienne funkcjonowanie, a więc warto się przed nimi zabezpieczyć. Jak to zrobić? Jakie są najlepsze sposoby na ochronę przed insektami? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu, który powstał we współpracy z Krzysztofem Czechowskim – producentem moskitier z Łodzi.

Jaka jest najlepsza ochrona przed owadami?

Jak tylko na zewnątrz zrobi się ładna pogoda, to pozostawiamy okna otwarte. Im cieplej, tym więcej owadów lata. Bardzo chętnie wchodzą i wlatują one do domu. Okna, drzwi tarasowe i balkonowe można jednak zabezpieczyć, aby mieć spokój. Jak możemy to zrobić? Jedną z opcji są moskitiery, które są dostępne w różnych wariantach. Można oczywiście powiesić jakąkolwiek tkaninę, która też ochroni wnętrze domu. Jednak takie rozwiązanie niekoniecznie będzie dobrze wyglądać. Dostępne są też specjalne ramy, które można zamontować na stałe do okna lub drzwi. Wewnątrz ram znajdują się siatki materiałowe, metalowe lub z tworzyw sztucznych. Do przesuwnych drzwi jest możliwość zamówienia specjalnych zabezpieczeń, które wykonywane są na zamówienie. Dodatkową alternatywą dla ochrony mieszkania przed owadami rolety zaciskowe lub przykręcane do okien i drzwi. Która z opcji jest najlepsza? Ciężko jest jednoznacznie określić. Dobrym rozwiązaniem są moskitiery, które nie są drogie, a skuteczne.

Jak chronić dom przed owadami?

Jedną z najlepszych metod na ochronę domu przed owadami jest oczywiście zamykanie okien. Nie jest to wykonalne, gdyż ciężko w ciepłe dni mieć wszystko pozamykane. Oprócz tego należy regularnie wietrzyć mieszkanie i dom, aby powietrze się wymieniało i nie było wilgoci. Jak zatem chronić dom przed owadami? Dobrym i sprawdzonym sposobem jest zabezpieczenie przynajmniej dwóch okien. Wówczas można wietrzyć mieszkanie bez obaw, że jakiś owad wleci lub wpełznie na parapet. W przypadku domku jednorodzinnego bardzo ważne jest zabezpieczenie drzwi tarasowych. Są one praktycznie w okresie letnim cały czas otwarte, a więc jest to zachęta nie tylko dla owadów, ale też i dla małych gryzoni. Najlepiej jest więc zamontować moskitierę na drzwi tarasowe. Jeśli chce się ochronić przed komarami, to przy drzwiach i oknach można postawić świece zapachowe lub lampki owadobójcze. Będą one chronić przed tymi krwiożerczymi owadami, a przy okazji mogą być też znakomitą ozdobą domu czy ogrodu.

Rodzaje moskitier – który typ wybrać?

Jednym z najbardziej skutecznych zabezpieczeń przed owadami są moskitiery. Dostępne są one w wielu wariantach, które każdy bez problemu dostosuje do własnych preferencji czy warunków domowych. Klasyczne moskitiery ramkowe są najczęściej stosowane. Składają się one z aluminiowej lub drewnianej ramki oraz siatki. Można taką ramkę na stałe osadzić w oknie lub w drzwiach. Ciekawą opcją są moskitiery roletowe, które wykonane są z tworzyw sztucznych lub aluminium. Dodatkowo są one wyposażone w mechanizm napinający siatkę. Taką moskitierę – roletę można otwierać ręcznie lub za pomocą napędu elektrycznego. Często w drzwiach balkonowych lub tarasowych stosuje się moskitiery plisowane. Rozkładana siatka ma kształt harmonijki i można ją szybko złożyć i rozłożyć. Osoby, które chcą zabezpieczyć drzwi wejściowe, powinny wybrać moskitiery drzwiowe, które składają się z ramy i siatki na stałe osadzonej. Cała konstrukcja montowana jest na stałe w drzwiach zewnętrznych. Jeśli ktoś chce szybko zamontować ochronę przed owadami, może zdecydować się na moskitierę magnetyczną. Jest ona wyposażona w magnesy, które przylegają do ramy drzwiowej lub okiennej. Dzięki temu są łatwe w montażu i demontażu, a więc bez problemu można ją ściągnąć do mycia okien czy podczas remontu.

Moskitiery na okna i drzwi

Jak już wcześniej zostało wspomniane, moskitiery są dostępne w wielu wariantach. Doskonale chronią one wnętrze domu i mieszkania przed insektami, a także gryzoniami. Należy oczywiście postawić na produkty dobrej jakości. Można je kupić w sklepach stacjonarnych, ale też w internetowych. Sklepy online oferują bardzo często większy wybór, a także cena jest niejednokrotnie atrakcyjniejsza. Wybór konkretnego wariantu najlepiej omówić ze sprzedawcą, który doradzi i podpowie, która opcja będzie najlepsza.