Funkcjonalna kuchnia połączona z salonem? To możliwe – praktyczne porady

Niewielki metraż mieszkania to świetna okazja, aby wykazać się kreatywnością i dobrze przemyślanym designem. Jednym z popularnych rozwiązań w tym przypadku jest salon z aneksem kuchennym, który bardzo łatwo i prosto można zaaranżować, powiększając przestrzeń. Jak to zrobić?

Częściowo zamknięty aneks – jak to zrobić?

Jeżeli otwarta kuchnia nie jest czymś do końca przekonującym, prostym rozwiązaniem jest umieszczenie ściany działowej, która jedynie częściowo odgrodzi salon od kuchni, a jednocześnie nie przytłoczy i nie zajmie dużo miejsca. Jest to oczywiście zależne od metrażu i indywidualnego rozkładu pomieszczeń, ale w większości przypadków takie rozwiązanie bardzo dobrze się sprawdza. Można też rozważyć opcję rozsuwanej ścianki, którą w razie potrzeby można odsunąć, powiększając optycznie wnętrze. Takie ścianki można znaleźć w Internecie, wraz z usługą montażu.

Sprzęty w kuchni, czyli o funkcjonalności na co dzień

Salon z aneksem ma sporo zalet, ale może mieć również wady, jeżeli nieumiejętnie dobierze się sprzęty do swojej kuchni. Brak oddzielenia tych dwóch pomieszczeń powoduje, że wszystkie zapachy i para od gotowanych posiłków może przechodzić do salonu. Nie tylko więc schludny, dopasowany do wnętrza obu pomieszczeń wygląd, ale również cicha praca urządzeń wpłynie na komfortowe użytkowanie tej przestrzeni. Warto też zadbać o dobrze działający okap, który odprowadzi parę do wentylacji, dzięki czemu uniknie się osiadania jej na sprzętach i meblach w salonie.

Spójność aranżacji obu pomieszczeń – o tym trzeba pamiętać

Mając otwartą kuchnię z salonem należy pamiętać o tym, aby zaplanować aranżację obu tych pomieszczeń w podobnych barwach i choć podobnym stylu, by uniknąć gryzących się ze sobą kolorów i dodatków. Ta sama zasada dotyczy sprzętów kuchennych – jeżeli jest taka możliwość, warto skorzystać z obudowania np. zmywarki, ekspresu do kawy czy kuchenki mikrofalowej, dzięki czemu całość aranżacji będzie po prostu dobrze wyglądać. Wiele jednak zależy od preferencji właściciela mieszkania oraz jego potrzeb – to ostatecznie ma największe znaczenie!

Klasyka i funkcjonalność – jak nie zagracać przestrzeni

W małych metrażach najważniejszą i sprawdzającą się zasadą jest przede wszystkim prostota i funkcjonalność rozwiązań. W przeciwnym razie i tak niewielka przestrzeń stanie się zagracona, co mieszkańcy szybko odczują na co dzień. Przykładowo, zamiast dużego stołu z krzesłami można wziąć pod uwagę wyspę kuchenną, która prócz miejsca do zjedzenia posiłku, doskonale posłuży również jako blat roboczy.

W niewielkich aneksach kuchennych ogromne znaczenie ma również zagospodarowanie miejsc w szafkach i ogólny ich rozkład. Tu z pomocą może przyjść projektant wnętrz, który po zapoznaniu się z rozkładem mieszkania może zaproponować funkcjonalne i klasyczne rozwiązania.