Podłoga z naturalnego drewna jest ekskluzywną oraz funkcjonalną ozdobą. Niestety, ale nie jest ona odporna na próbę z czasu. Po określonym okresie eksploatacji, który zależy od wielu czynników parkiet wymaga cyklinowania. Dzięki temu procesowi podłoga uzyskuje świetności i wygląda jak nowa. Koszt procesu jest wieloczynnikowy, dlatego warto jest zapoznać się z tematem, aby przygotować odpowiednią kwotę na inwestycje.
Co wpływa na koszt cyklinowania?
Czynniki wpływające na koszty takiej operacji są mocno indywidualne. Ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku parametrów:
- Przy decydowaniu się na usługi wykonywane przez danego eksperta kluczowe znaczenie mają jego stawki. Wiąże się to także z lokalizacją, ponieważ różne miasta posiadają inne kwoty.
- Duże znaczenie ma także ilość metrów kwadratowych jakie zostaną poddane renowacji.
- Aspekty techniczne związane z ułożeniem podłogi oraz rodzajem użytego drewna także będą miały znaczenie.
- Osoby decydujące się na samodzielne cyklinowanie będą musiały policzyć koszty wszystkich niezbędnych narzędzi lub ich wynajmu od eksperta.
Co dodatkowo wpływa na cenę cyklinowania?
Niezależnie od tego czy korzysta się z usług eksperta czy wykonuje cyklinowanie samodzielnie należy dokupić dodatkowe materiały jednorazowe. Mowa tu o surowcach takich jak papiery ścierne albo specjalne tarcze używane w elektronarzędziach.
Przy cyklinowaniu należy wziąć także pod uwagę koszty związane z późniejszym zabezpieczeniem podłogi, czyli jej lakierowanie. Firmy budowlane i remontowe czasem wliczają takie usługi w swoją wycenę. Jednak, kiedy usługa ta jest wyceniona osobno należy zwrócić uwagę na koszt lakieru lub alternatywnych olejów/ impregnatów.
Co, jeśli pojawią się ubytki?
W przypadku wystąpienia ubytków, które mogą pojawić się po cyklinowaniu należy je uzupełnić. Zwykle do tego zadania wykorzystuje się fugę. Wydłuży to cały proces renowacji podłogi drewnianej, ponieważ będzie trzeba ją dodatkowo wypełnić i zaszpachlować. Następnie wykonuje się szlifowanie i wykańcza całość polerką.
Jakie są ceny poszczególnych etapów cyklinowania?
- Ceny cyklinowania podłogi drewnianej wahają się od 30 do 50 zł za metr kwadratowy. Głównie ma na to wpływ rodzaj podłogi drewnianej. Najtańsze są surowe deski.
- Należy też doliczyć kilka taśm papieru ściernego i tarcze polerujące. O ich specyfikację należy zapytać fachowca lub ekipę remontową.
- Prace wykończeniowe związane z lakierowaniem parkietu to zwykle koszt dodatkowych 200 zł za metr kwadratowy powierzchni. W przypadku ubytków w podłodze należy doliczyć dodatkowe kilkadziesiąt złotych za wypełnienie i zakup fugi.
Co będzie potrzebne do samodzielnego cyklinowania?
Na samym wstępie należy powiedzieć, że jeśli nie posiada się doświadczenia w tego rodzaju pracach lepiej się ich nie podejmować. Wynika to z tego, że nawet kiedy posiada się dobre narzędzia brak zdolności manualnych może sprawić, że zniszczy się podłogę. Do samodzielnego cyklinowania starych pakietów należy posiadać urządzenia takie jak:
- Cykliniarkę – jej koszt to zwykle kilka tysięcy złotych. Istnieje też możliwość wynajęcia sprzętu za kilkaset złotych na dobę.
- Należy także wyposażyć się we wcześniej wspomniane produkty jednorazowe – takie jak papiery ścierne różnej gradacji. Ich dobór zależy od typu drewna.
- Do prac wykończeniowych potrzeba specjalnego lakieru. Warto także posiadać fugę, szlifierkę oraz polerkę.
Aby najdokładniej określić koszty jakich będzie wymagało cyklinowanie starego parkietu najlepiej jest skontrolować jego stan, a następnie skontaktować się z ekspertem. Kwestia ta wygląda oczywiście inaczej, jeśli posiada się odpowiednie narzędzia oraz zdolności manualne. W przypadku samodzielnego realizowania tego zadania warto jest jednak pamiętać o tym, że zakupione narzędzia powinny być najwyższej jakości.