Przepływowe podgrzewacze wody to urządzenia wykazujące szereg zalet. Odpowiednio dobrane i umiejętnie zamontowane modele gwarantują szybki dostęp do ciepłej wody oraz mniejsze zużycie energii. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje tych urządzeń.
Podgrzewacze wody a zakres regulacji temperatury
Istnieje kilka kryteriów podziału tytułowych urządzeń. Pierwszy z nich dotyczy zakresu regulacji temperatury wody. W tym wypadku wyróżnia się podgrzewacze sterowane hydraulicznie oraz elektronicznie. Pierwsza opcja oznacza uzależnienie temperatury wody od wielkości strumienia. Wraz z jego wzrostem woda staje się zimniejsza. Niektóre urządzenia tego typu mogą dawać możliwość przełączenia wielkości mocy w zależności od siły strumienia. Pomimo tego pozostają mniej dokładne od swoich elektronicznych odpowiedników. W przypadku podgrzewaczy elektronicznych temperatura wody nie jest zależna od wielkości strumienia. Jest regulowana automatycznie lub za pomocą wyświetlacza LCD, który pozwala na kontrolowanie temperatury na bieżąco. Ponadto elektroniczne przepływowe podgrzewacze do wody dają możliwość regulowania siły strumienia. Dzięki temu ich użytkowanie wiąże się z podwójną oszczędnością, zarówno wody, jak i energii.
Podgrzewaczy wody a ilość punktów jej poboru
Kolejny podział przepływowych podgrzewaczy wody dotyczy zakresu ich wykorzystywania. Wybierać można pomiędzy modelami jedno oraz wielopunktowymi. Jak sama nazwa wskazuje te pierwsze, służą do obsługiwania jednego punktu poboru wody. Przykładowo może to być zlewozmywak lub umywalka. Cechują się niewielką mocą i powinny być montowane jak najbliżej wybranego punktu. Umiejscawianie ich zbyt daleko sprawia, że stają się mniej efektywne i nie zapewniają spodziewanych oszczędności. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary można je montować w wielu miejscach na przykład pod umywalką lub na ścianie nad zlewozmywakiem.
Wielopunktowe przepływowe ogrzewacze wody zapewniają wysoką temperaturę wody we wszystkich punktach poboru w domu. Z tego powodu muszą się cechować odpowiednią mocą dostosowaną do liczby mieszkańców oraz ich potrzeb. W przypadku większych domów warto stawiać na modele o mocy znamionowej przekraczającej 20 kw. Najlepiej, aby instalacja takich urządzeń była przeprowadzana na etapie wykończenia budowy lub przeprowadzania generalnego remontu. Wynika to z faktu, że podgrzewacze powinny być umiejscawiane w optymalnym punkcie znajdującym się mniej więcej w połowie drogi do wszystkich punktów poboru wody.
Źródło zasilania przepływowych podgrzewaczy wody
Kolejny podział tych urządzeń uwzględnia wykorzystywane przez nie źródło zasilania. Jeszcze do niedawna największą popularności cieszyły się podgrzewacze na gaz. Wymagają więcej miejsca od swoich elektrycznych odpowiedników, a także dostępu do komina lub połączonego z nim przewodu powietrzno-spalinowego. Drugi, cieszący się coraz większym uznaniem, rodzaj podgrzewaczy do wody to model elektryczny. Zapewnia niemal natychmiastowe podgrzewanie wody, co pozwala na znaczne zmniejszanie strat na wodzie zimnej. Modele jednopunktowe sprawdzą się w połączeniu z zasilaniem jednofazowym. Ze względu na swoją większą moc ich wielopunktowe odpowiedniki wymagają dostępu do zasilania trójfazowego. Z tego powodu mogą nie sprawdzić się w starszych domach z przestarzałymi instalacjami elektrycznymi. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od podgrzewaczy gazowych nie stwarzają ryzyka zaczadzenia oraz wybuchy. Poza tym, ze względu na mniejszy pobór wody i energii i są bardziej ekologiczne.
Jak wybrać dobry przepływowy podgrzewacz wody?
Pomijając wyżej wymienione elementarne kwestie podczas wyboru podgrzewacza, należy też zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Warto decydować się na modele o wysokiej odporności na zakamienienie, co przekłada się na ich zwiększoną wydajność i trwałość. Poza tym należy celować w przepływowe podgrzewacze wody umożliwiające wygodne regulowanie temperatury, a także utrzymywanie jej na stałym, wybranym przez siebie poziomie.
Osoby decydujące się na zakup przepływowych podgrzewaczy wody mają do wyboru wiele rodzajów tych urządzeń. Coraz większą popularnością cieszą się modele elektroniczne, których sterowanie jest niezwykle łatwe lub komfortowe. Ponadto, warto stawiać na podgrzewacze elektryczne, zwalniające z konieczności użytkowania gazu. W zależności od indywidualnych potrzeb mogą to być modele jedno lub wielopunktowe.