Jakie będą odpowiednie spodnie ochronne?

Spodnie antyprzecięciowe używane są przede wszystkim przy pracach leśnych, stanowią one element ochrony i indywidualnej pracownika. Trzeba mieć na uwadze zwiększone ryzyko doznania ciężkich obrażeń, gdy dojdzie do utraty panowania nad urządzeniem. Jeżeli nie zostaną zastosowane spodnie ochronne, to niestety łańcuch może uszkodzić ciało, nawet odciąć kończynę. Niezawodna ochrona przed przecięciem staje się wobec tego kluczową kwestią, aby nie dopuścić do najgorszego.

Jak spodnie antyprzecięciowe chronią pracownika?

Spodnie do pracy ze szkłem lub piłą łańcuchową zostały zaprojektowane w taki sposób, aby chronić przed przecięciem. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu w odzieży ochronnej wielowarstwowej wkładki z luźno tkanych nici, długich i jednocześnie cienkich, niepodatnych na rozdarcie. Specjalne włókna służą do tego, aby w razie przecięcia materiału wierzchniego wkręcić je w łańcuch piły, doprowadzając do jego zatrzymania. Jest to wobec tego skuteczny sposób na zniwelowanie ryzyka wystąpienia poważnych obrażeń, głównie nóg. Trzeba pamiętać o tym, że z czasem wystarczy ułamek sekundy do tego, aby piła wysunęła się z rąk i stała się niekontrolowanym zagrożeniem. Spodnie ochronne zgodnie z normą EN to gwarancja należytego zabezpieczenia przed przecięciem, od pasa aż do kostek. Wkładka antyprzecięciowa znajduje się między materiałem wierzchnim odzieży a podszewką.

Jakie wybrać spodnie ochronne, które zabezpieczają przed przecięciem?

Standardowe spodnie mają klasy ochrony przed przecięciem 1, co jest w pełni wystarczające w przypadku wykonywania prac leśnych. Można liczyć na to, że nie dojdzie do przebicia łańcucha przez odzież, przy jego prędkości 20 m/s. Jeśli jednak urządzenie uzyskuje większą prędkość maksymalną, trzeba sięgnąć po odzież wyższej klasy ochrony przed przecięciem, czyli od 2 do 4. Warto jednak wiedzieć, że im większy poziom zabezpieczenia, tym mniejszy komfort użytkowania spodni. Wynika to z tego, że stają się one sztywniejsze, tracą na elastyczności, dodatkowo zwiększa się ich waga.

Oczywiście nie ma żadnej odzieży BHP, która byłaby w stanie ochronić w 100% przed rozmaitymi zagrożeniami, między innymi przed przecięciami. Dobrej jakości spodnie antyprzecięciowe wysokiej klasy stanowią skuteczne zabezpieczenie, zmniejszając ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń nóg. Kluczowe staje się jednak wybranie ubrania, które przeszło pozytywnie wszystkie testy, ma odpowiednie certyfikaty i atesty. Warto wobec tego zaopatrzyć się w produkty BHP od sprawdzonego producenta, renomowanej marki.