Mrówki w ogrodzie to poważny problem dla wielu osób. Ciężko je zbagatelizować, ponieważ niszczą rośliny. Mrówki są niebezpieczne w szczególności dla roślin ozdobnych i niektórych warzyw. Jednak ich zlikwidowanie nie jest najłatwiejsze. Warto zrobić to w taki sposób, aby nie zaszkodzić uprawom. Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Które mrówki są zagrożeniem dla upraw?
W zasadzie wszystkie mrówki stanowią zagrożenie dla roślin. Jednak niektóre są bardziej inwazyjne od reszty. Warto poznać ich gatunki, aby wiedzieć, jak skutecznie je zwalczać. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów mrówek:
- czarne mrówki — mrówki w kolorze czarnym to te, które można spotkać najczęściej. Dla człowieka nie stanowią żadnego zagrożenia. Jednak w ogrodzie potrafią uszkodzić rośliny. Problem stanowią tunele, które mrówki drążą przy roślinach, odsłaniając ich korzenie.
- czerwone mrówki — czerwone mrówki są znacznie większe od czarnych, ale budują mniej liczniejsze gniazda. Ugryzienie przez tego owada potrafi bardzo boleć. Ukrywają się pod kamieniami i są zagrożeniem dla roślin, w szczególności tych ozdobnych.
- żółte mrówki — żółte mrówki od czarnych różnią się w zasadzie jedynie kolorem. Ponadto bardzo często wchodzą do domów i ciężko się ich pozbyć.
- latające mrówki — to samce i przyszłe królowe czarnych mrówek. Są bardzo trudne do zlikwidowania.
Mrówki — pozytywne i negatywne skutki
Warto zaznaczyć, że obecność mrówek ma również pozytywne skutki. Czarne mrówki podczas drążenia tuneli skutecznie spulchniają ziemię. Dodatkowo te owady oczyszczają trawnik z różnego rodzaju resztek oraz zapobiegają wielu chorobom roślin. Mrówki podczas przemieszczania się rozsiewają wiele gatunków roślin, co potrafi być bardzo korzystne dla środowiska.
Jednak nie da się ukryć, że mrówki w ogrodzie potrafią bardzo źle wpływać na rozwój roślin. Podczas drążenia tuneli niszczą korzenie, a dodatkowo znacząco przesuszają ziemię. Mrówki uszkadzają także nadziemne części roślin, które są bardzo istotne dla ich rozwoju (pąki, kwiaty). Mrowiska zbudowane przez te osobniki wyglądają nieestetycznie, a dodatkowo uszkadzają trawniki.
Mrówki stanowią problem, kiedy w ogrodzie są obecne mszyce. Mrówki wspierają ich rozmnażanie, a dodatkowo chronią je przed innymi owadami. Dzieje się tak dlatego, że mszyce produkują słodką maź, która jest przysmakiem mrówek.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
Ogrodnicy mają problem, kiedy muszą pozbyć się mrówek z ogrodu. Zazwyczaj nie chcą tego robić przy użyciu chemicznych środków, aby nie zaszkodzić rośliną. Dobrym rozwiązaniem są domowe sposoby na mrówki.
Ocet to substancja, której mrówki nie są w stanie zaakceptować. Warto sporządzić mieszankę z octu oraz wody i spryskać miejsca, w których obecne są owady. Należy omijać rośliny, ponieważ ocet działa na nie drażniąco. Kawa, cynamon oraz proszek do pieczenia to substancje, których mrówki nie znoszą. Można z nich tworzyć bariery wokół roślin, ponieważ owady nie będą w stanie ich przekroczyć.
Jednym ze skutecznych sposobów w walce z mrówkami jest posadzenie roślin, których owady nie tolerują. Należą do nich np. rozmaryn, mięta, majeranek czy lawenda. Ze względu na intensywny zapach mrówki starają się omijać te rośliny, dlatego dobrym pomysłem jest posadzenie ich w ogrodzie.
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? W ostateczności warto sięgnąć po polecane preparaty na mrówki. Nie wszystkie substancje muszą być toksyczne dla roślin. Jednak wykorzystanie sprawdzonych preparatów to rozwiązanie, które pozwala w szybki sposób pozbyć się problemu.