Jak powinno się układać panele wzdłuż czy w poprzek?

Jak układać panele wzdłuż czy w poprzek?

Panele są najczęściej stosowanym materiałem podłogowym. Do wyboru są panele w różnych kształtach, kolorach i wzorach, które można dopasować do każdej aranżacji. Jedne są tańsze, a drugie dość drogie, a różnica w cenie wynika z jakości materiałów użytych do ich produkcji. Wybór paneli może być trudny. Kolejną dość trudną kwestią jest decyzja, jak układać panele wzdłuż czy w poprzek?

Panele podłogowe — dlaczego warto wybrać?

Panele są dość łatwe do utrzymania w czystości. Do wyboru jest mnóstwo wzorów, które z łatwością można dopasować do nowoczesnych i klasycznych aranżacji. Szeroki wybór sprawia, że są one chętnie układane nie tylko w salonie czy w gabinecie, ale także i w kuchni czy łazience. Oczywiście w pomieszczeniach narażonych na wilgoć należy położyć odpowiednie panele, które nie spęcznieją. Zaletą paneli jest także ich cena i łatwość ułożenia. Nie trzeba zatrudniać fachowca, a więc generowane są kolejne oszczędności.

Jak układać panele wzdłuż czy w poprzek?

Po zakupie paneli bardzo ważną kwestią do rozważenia jest kierunek ułożenia paneli. Czy mają być one ułożone w poprzek, a może lepiej będą się prezentować wzdłuż? Wszystko zależy od pomieszczenia. Warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie okien, drzwi oraz światło, jakie wpada do pokoju. Te wszystkie aspekty mogą wpłynąć na ostateczny wygląd podłogi. Wiele osób kładzie panele względem okien. Najczęściej stosuje się metodę prostopadłego ułożenia paneli względem okna, dzięki temu światło pada równolegle na podłogę. W takiej konfiguracji również spoiny nie będą widoczne, a więc będzie można się cieszyć jednolitą powierzchnią.

Panele w małym pokoju

Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie ułożenie paneli w małym pomieszczeniu, dzięki czemu pokój będzie optycznie wyglądać na większy. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest układanie paneli wzdłuż pomieszczenia. Takie rozwiązanie ułatwi też kładzenie paneli i oszczędność materiału. Jeśli panele mają znaleźć się w przedpokoju, to najlepszą opcją będą długie deski.

Co jest potrzebne do układania paneli?

Większość mężczyzn układa panele samodzielnie, gdyż nie jest to trudne zadanie. Nie trzeba mieć praktycznie zdolności budowlanych. Należy jednak przygotować odpowiednie narzędzia, które się przydadzą. Na początek należy kupić wszystkie materiały, a więc panele, gąbkę pod panele i listwy przypodłogowe. Jeśli chodzi o sprzęt, to przyda się:

– miarka,
– ołówek,
– wyrzynarka,
– taśma klejąca,
– gumowy młotek,
– kliny,
– kołki montażowe.

Jeśli ktoś wcześniej nie kładł paneli, to warto obejrzeć wcześniej filmik instruktażowy, aby sprawdzić, jak prawidłowo docinać panele i o jakich szczegółach należy pamiętać. Oczywiście nie wolno zapomnieć o tym, aby ułożyć je w odpowiednim kierunku. To czy ułożyć je wzdłuż, czy wszerz zależne jest przede wszystkim od ułożenia pomieszczenia, rozkładu okien i drzwi i wielkości pokoju.