Czyszczenie pralki octem i sodą, czyli domowe sposoby walki z brudem

czyszczenie pralki

Odpowiednia pielęgnacja wszystkich sprzętów w naszym domu to niezwykle ważna sprawa. Systematyczne czyszczenie zmywarek, pralek, czy suszarek znacznie poprawi jakość ich działania oraz pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji przez naprawdę długi czas. Co jednak jeśli od dawna nie czyściliśmy naszej pralki, a brzydki zapach wydobywający się z bębna odstrasza gości oraz samych domowników? Gruntowne wyczyszczenie pralki octem i sodą pozwoli nam przywrócić blask jej chwały, a sama pralka odwdzięczy się idealnie czystym praniem. Jak jednak tego dokonać?

Czyszczenie pralki octem i sodą  – sposób na wżarty brud

Jeżeli sumiennie nie czyścimy naszej pralki czy to domowymi sposobami, czy też specjalnymi środkami czystości, prędzej czy później dojdzie do momentu, w którym z bębna pralki zacznie wydobywać się brzydki zapach, a na uszczelkach gromadzić się wżarty brud. To ostatni dzwonek, aby zabrać się za wyczyszczenie naszego sprzętu. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia podzespołów, a co za tym idzie całkowitego zepsucia naszej pralki. Idealnym sposobem na gruntowne wyczyszczenie nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń – jest ocet i soda.

Ocet i soda do czyszczenia pralki – jak działają?

Ocet oraz sodę oczyszczoną posiada w swojej kuchni prawdopodobnie większość z nas. Warto zatem pamiętać, że te specyfiki idealnie sprawdzą się jako domowe sposoby wyczyszczenia naszej pralki. Soda oczyszczona ze względu na swoje właściwości bez problemu poradzi sobie z usunięciem brzydkiego zapachu z bębna, a ocet dopełni całości, pozbywając się zacieków oraz pozostałości po sodzie.

Zanim wyczyścisz octem i sodą – oczyść filtr pralki

Najważniejszą częścią pralki, o którą należy systematycznie dbać – jest filtr. To właśnie filtr zatrzymuje wszystkie zanieczyszczenia z bębna przed dostaniem się do odpływu. Sam filtr należy często czyścić, gdyż brak tej czynności może mieć zgubne działanie dla samej pralki, która może ulec uszkodzeniu. Dlatego też czyszczenie pralki zawsze powinno zacząć się od filtra. Wystarczy wykręcić go z obudowy, a następnie gruntownie wyczyścić pod bieżącą wodą. Czysty filtr należy zamontować na powrót w pralce.

Czyszczenie octem i sodą uszczelek pralki

Nieczyszczone systematycznie uszczelki pralki mają tendencję do zbierania brudu. Zanieczyszczenia z ubrań oraz resztki detergentów używanych do prania – osadzają się na uszczelkach naszej pralki. Jeśli takie zanieczyszczenia nie są usuwane na bieżąco – zaczynają wżerać się w gumę, co prowadzi do tego, że późniejsze usunięcie ich jest znacznie utrudnione. Dlatego też z pomocą przychodzi soda oczyszczona. Wystarczy, że do szczelin pomiędzy uszczelkami nasypiemy trochę sody, a całość spryskamy octem. Po 10 min wystarczy uszczelki przetrzeć mokrą ścierką, a brud powinien zniknąć.

Ocet i soda idealne do wyczyszczenia pojemnika na detergenty i bębna

Detergenty używane do czyszczenia naszego prania, często pozostawiają po sobie osad na naszym pojemniku. Aby gruntownie go wyczyścić, wystarczy, że posypiemy zabrudzone części sodą oczyszczoną, a następnie spryskamy octem. Po kilku minutach nasz pojemnik możemy przepłukać pod bieżącą wodą, a pozostałości po osadzie należy przemyć gąbką z płynem do mycia naczyń.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z bębna naszej pralki – ponownie wystarczy nam soda oczyszczona, a sam zabieg jest niezwykle prosty. Wystarczy, że do pojemnika na detergenty nasypiemy około szklankę sody, a następnie nastawimy naszą pralkę na program czyszczący o największej dostępnej temperaturze. Bęben powinien wówczas pozostać pusty! Po zakończeniu prania- nieprzyjemny zapach powinien zostać wyeliminowany.

Dłuższe życie każdej pralki to… soda z octem

Systematyczne czyszczenie sprzętów w naszym domu to bardzo ważna kwestia. Jeśli nie robimy tego dostatecznie często, narażamy sam sprzęt na liczne uszkodzenia, a wżerający się brud ciężko później dokładnie wyczyścić. Jednak posiadając w domu ocet i sodę – jesteśmy w stanie poradzić sobie z większością zabrudzeń na naszych pralkach czy zmywarkach. Dzięki swoim właściwością są w stanie pomóc nam doprowadzić nasze sprzęty do czystości, przedłużając jednocześnie ich żywotność – a o to przecież w tym wszystkim chodzi.