Czy można samemu zrobić beton?

Czy można samemu zrobić beton?

Beton to właśnie ten materiał, który jest bardzo często wykorzystywany do różnego rodzaju prac budowlanych. Nie tylko w przypadku wielkich inwestycji, ale także do celów prywatnych. Warto wiedzieć, że beton można przyrządzić samodzielnie. Jak samemu zrobić beton? Oto kilka wskazów, które można wielokrotnie wykorzystać.

Co należy kupić?

Nie będzie możliwe wykonanie betonu, jeżeli nie będzie posiadało się odpowiednich składników. Na liście zakupowej powinny znaleźć się:

 • cement – najlepiej, jeżeli będzie to ten, który oznaczony będzie CEM I 32,5 R. Coraz większa ilość osób stawia na ekologię. To właśnie dla takich osób dedykowane są produkty, jakie oznaczone są CEM II/A-V i CEM II/B-V.
 • kruszywo – czyli piasek rzeczny lub kopalniany. Jeżeli chodzi o czystość, to lepiej postawić na piasek rzeczny.
 • woda – najlepiej, jeżeli będzie to chłodna (w żadnym wypadku nie może być ciepła) woda wodociągowa.
 • domieszki – najczęściej stawia się na te domieszki, które redukują ilość potrzebnej wody lub te nazywane napowietrzającymi.

Wykonanie betonu krok po kroku

Czas na to, aby przystąpić do wykonania betonu przy użyciu wcześniej wymienionych składników. Co należy dokładnie zrobić?

 1. Piasek i żwir (kruszywo) należy wsypać do jednego pojemnika.
 2. Należy dosypać połowę wody i wsypać połowę cementu.
 3. Domieszka uplastyczniająca powinna zostać rozmieszana w pozostałej ilości wody. Należy dodawać ją stopniowo do pojemnika, dzięki czemu możliwe będzie uzyskanie odpowiedniej konsystencji mieszanki. Trzeba uważać z wodą, ponieważ jej zbyt duża ilość może spowodować, że mieszanka nie będzie wytrzymała.
 4.  Całą zawartość pojemnika należy mieszać przez ok. 5 minut, aż do otrzymania jednorodnej mieszaniny.

O czym nie można zapomnieć?

Jak widać, samo przygotowanie betonu nie powinno sprawiać nikomu problemu. Ważne jest jednak nie tylko to, aby przygotować składniki o odpowiedniej jakości. Trzeba również przygotować coś, w czym taki beton będzie można wyrobić. Najczęściej wykorzystuje się do tego betoniarkę wolnospadową. To urządzenie przydaje się najczęściej, jeżeli tego betonu ma być powyżej 50L, a mniej niż 100L. Jeżeli ktoś wie, że taka ilość materiału budowlanego będzie dla niego za duża, może wykorzystać mieszadło, jakie z reguły umieszcza się na wiertarce. Do tego plastikowe wiaderko i można działać tak, jak to zostało opisane powyżej.

Jak pewnie wiele osób zauważyło, nie było napisane wcześniej, jakie są proporcje, jeżeli chodzi o przygotowanie betonu. W branży budowlanej najczęściej ma się do czynienia z proporcjami na pełne worki cementy. Aby przygotować za jednym razem ok. 120 l betonu, potrzebne są:

 • jeden worek cementu 25kg,
 • od 10 do 12L wody,
 • 4 wiadra 10-litrowe piasku,
 • 8 wiader 10-litrowych żwiru 2/16,
 • domieszka.

Jeżeli betonu potrzebne jest mniej, należy w odpowiedni sposób zmodyfikować proporcje.