Wolność, barwność, dowolność – styl boho we wnętrzach

2016-07-12

Jak urządzić wnętrze w stylu boho?

Dodatki, zwłaszcza te w mocnym kolorze, w prosty sposób potrafią odmienić charakter wnętrza. Jeśli lubisz otaczać się intensywnymi kolorami, mieszać je ze sobą, masz artystyczną duszę i nie interesuje Cię mieszkanie pośród pustych lub szarych ścian, styl boho przypadnie Ci do gustu.

Nazwa stylu wywodzi się od bohemy, czyli cyganerii. Właśnie od niej styl boho zaczerpnął swój artystyczny charakter  oraz zamiłowanie do kolorów i wszelkiego rodzaju wzorów.  Styl ten to mieszanka kilku elementów, które tworzą niezwykle efektowną całość – wnętrze pełne pasji, ciepła i przytulności. Design rodem z lat 60-tych, motywy ludowe, poszanowanie i uwielbienie natury, naturalności i ekologii. Dlatego wnętrza w tym stylu, a nie tylko taras, wypełnione są obficie roślinnością. Wszystko doprawione jest luźną i dowolną formą, kwiatowymi motywami, do czego niewątpliwie przyczynił się nurt hipisowski. Jego miłośnicy po latach wracają myślami do czasów młodości i klimatów lat 70-tych, wprowadzając ten hipisowski luz do swojego wnętrza. Z kolei Ci młodsi z zazdrością przyglądają się tamtym czasom, chcąc mieć choć ich cząstkę w swoim otoczeniu. Hipisowski klimat sprawi, że we wnętrzu w stylu boho poczujesz się niezwykle wolnym i szczęśliwym. Który spośród innych stylów tak pozytywnie może wpłynąć na samopoczucie?

Paleta barw, które styl boho wykorzystuje, jest niezwykle bogata. Zawiera przekrój kolorów od tych najintensywniejszych, po prostą, czystą biel. Charakterystyczne i popularne są turkus, żółć, róż, seledyn, pomarańcz, fiolet i wszelkie odcienie tych barw. Kiedy przegląda się internetowe galerie ze zdjęciami aranżacji w stylu boho, nadmiar kolorów pozytywnie oddziałuje na samopoczucie. Jak ogromną dawką optymizmu musi więc być przebywanie pośród takich kolorów na co dzień. Warto to sprawdzić.

Jeśli nie chcemy wprowadzać zbyt wielu kolorów do wnętrza, można wykorzystać je jedynie w dodatkach, a ściany pozostawić białe. Wersją dla nieco odważniejszych jest propozycja posłużenia się kolorami zarówno w dodatkach jak i na ścianach. Kierując się zasadą dobrego smaku nie uzyskamy efektu przesytu.

Wnętrza w stylu boho są niezwykle przytulne, dodatków jest w nich całe mnóstwo i to właśnie one odgrywają główną rolę. Wnętrza wypełnione są książkami, albumami, obrazami czy zdjęciami.  Oprócz tego znajdziemy w nich stylowe lampiony, świece i wszelkiego rodzaju inne dekoracje. Styl boho to także efektowne narzuty na kanapy, tkane dywany i chodniki, wszystko to, co ma wiele wzorów i kolorów. Wzory występują na wszystkich tkaninach, popularne są także wzorzyste tapety, niekoniecznie trzeba ozdabiać nimi wszystkie ściany, zadowalający efekt wizualny uzyskamy dzięki wytapetowaniu jednej tylko ściany.

Meble w stylu boho zazwyczaj są drewniane, bowiem naturalne materiały są cenione i eksponowane. Fani, a zwłaszcza fanki stylu boho w modzie, za pewne przeniosą go ze swojej szafy do wnętrza. Również biżuterię można wyeksponować we wnętrzu. Naszyjniki dobrze będą się prezentować porozwieszane na lustrach, a resztę biżuterii przechowywać można w drewnianych misach lub szykownych szkatułkach, których w stylu boho znajdziemy sporo. Warto poszperać nieco na pchlich targach czy w sklepach z antykami, gdzie przy odrobinie szczęścia można odnaleźć prawdziwe cuda.

Zarówno kuchnia jak i łazienka urządzone w stylu boho będa ciekawym pomysłem. Kluczową rolę odegrają w nich dodatki. Kolorowe naczynia i płytki w kuchni, stół koniecznie wielki i drewniany, na krzesłach wygodne poduszki w ciepłej barwie. Dobrze będą wyglądały otwarte półki, zamiast zabudowanych szafek, dzięki temu kolorowe i pięknie wyglądające naczynia będzie można wyeksponować. Łazienka w stylu boho także ma swój urok. W dodatkach i tym razem można nieco zaszaleć. Kolorowe płytki i ręczniki, drewniane koszyki na kosmetyki i akcesoria. Szeroka gama wyboru wzorzystych płytek, które dobrze będą wyglądać na podłodze i komponować się z bielą ceramiki. Z płytek można ułożyć także mozaikę.

Urządzanie mieszkania w stylu boho może być niezwykle twórcze, a na pewno będzie wspaniałą okazją, by wykazać się swoją kreatywnością. Wnętrze swoim sposobem urządzenia powinno dostarczać informacji o naszych pasjach i zainteresowaniach. Miłośnik stylu boho to zazwyczaj miłośnik podróży. Nie warto więc chować po kątach pamiątek z nich, tylko pochwalić się tym, co udało się nam przywieść z różnych zakątków globu. Będzie to idealne dopełnienie aranżacji w stylu boho.

Autor: Kinga Sowa