Funkcjonalna i stylowa kuchnia

2016-08-10

Wygodna i praktyczna kuchnia.

Dobrze urządzona kuchnia zachęca do częstego korzystania z niej. Wtedy gotowanie, a nawet zmywanie może stać się przyjemnym zajęciem. Jak więc taką kuchnię zaaranżować?.

Nie zważając na metraż jaki ma nasza kuchnia, możemy stworzyć w niej prawdziwe królestwo pełne przydatnych schowków i przemyślanych rozwiązań aranżacyjnych. Możliwości jest wiele, a wybór zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Urządzenie kuchni o małej powierzchni może być sporym wyzwaniem, ale jakże twórczym i kreatywnym. Bowiem mała kuchnia nie musi być przyciasna, nieustawna i niefunkcjonalna. Jeśli nie mamy możliwości wyburzenia jednej ze ścian w kuchni, w inny sposób możemy sprawić, by optycznie wydawała się większa. Taki efekt da się osiągnąć dzięki skorzystaniu z odpowiedniej palety kolorów – w tym przypadku tej jasnej. Jasne ściany, jasne meble, sprzęty kuchenne również utrzymane w stonowanych barwach, idealne będą dla kuchni o małych wymiarach. Pora na szafki i ich wyposażenie. W zależności od tego jak często gotujemy i ilu sprzętów używamy do przyrządzania różnorodnych potraw, wszystkie te sprzęty powinny znajdować się w szufladach czy zabudowanych półkach. W dobrym guście jest, by blaty pozostawały puste lub ilość rzeczy na nich znajdujących się została ograniczona do minimum. Jeden z blatów musimy wygospodarować jako roboczy, musi on zawsze pozostawać wolny.

W zależności od głębokości szafek, możemy ukryć w nich naprawdę sporo garnków i kuchennych akcesoriów. Najnowsze modele szafek kuchennych są wyposażone w pomysłowe schowki, wbudowane uchwyty, by móc w nich przechowywać jak najwięcej rzeczy. Modne są również szafki wysuwane, które można wpasować w małą przestrzeń pomiędzy szafkami lub szafką a ścianą. Można przechowywać w nich na przykład butelki wina czy artykuły spożywcze lub cokolwiek innego zechcemy. Narożniki w meblach kuchennych, które dotychczas trudno było wykorzystać, możemy obecnie zagospodarować dzięki specjalnie dostosowanym do nich szafkom, nie marnując przez to żadnej powierzchni szafki. Każdą przestrzeń w kuchni warto wykorzystać pod stworzenie półki. Schowki można ukryć dosłownie wszędzie: bezpośrednio przy podłodze, nad lodówką, w wyspie kuchennej, pod samym sufitem. Jeśli nie mamy spiżarni, takie schowki są koniecznością w naszej kuchni.

Nawet przestronna kuchnia, jeśli zostanie źle urządzona, może stać się niefunkcjonalną i zagraconą. Dobrym i popularnym rozwiązaniem dla kuchni o dużym metrażu jest wyspa. W niej możemy stworzyć również kilka schowków, liczne półki, zarówno otwarte jak i zabudowane. Wyspa służy głównie jako blat roboczy oraz miejsce do przygotowywania i spożywania małych posiłków. Przez wiele osób, których kuchnia ma mały metraż, wyspa jest i pozostanie niespełnionym marzeniem. Warto więc docenić spory metraż swojej kuchni i zdecydować się na zaaranżowanie wyspy.

Autor: Kinga Sowa


Zdjęcia: shutterstock