Ponadczasowy styl skandynawski

2016-07-11

Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski należy obecnie do najpopularniejszych w branży wnętrzarskiej. To idealny styl dla osób o spokojnym usposobieniu, które lubią przebywać w domu i traktują go jak swój przytulny azyl. Jeśli potrzebujemy wyciszenia, cenimy sobie spokój i harmonię, odnaleźliśmy styl odpowiedni dla siebie.

              Popularność stylu skandynawskiego wynika zapewne z wykorzystywania naturalnych materiałów i jasnych barw, zarówno jeśli chodzi o kolor ścian, mebli czy dodatków. Biel, szarość, jasne i surowe drewno, prostota formy mają bardzo wielu zwolenników. Prognozujemy, że moda na styl skandynawski we wnętrzu szybko nie przeminie. Powoli staje się on stylem ponadczasowym, być może niedługo trafi do grona tych klasycznych. We wnętrzu urządzonym według wyznaczników stylu skandynawskiego dobrze się wypoczywa. Nic nie rozprasza: ani rażące kolory, ani wymyślne dodatki. Styl skandynawski przypadnie do gustu również fanom ekologii, ze względu na swój naturalny charakter. I nie jest to przypadek, bowiem twórca tego stylu kontemplował na łonie natury i właśnie ona zainspirowała go do stworzenia stylu skandynawskiego. Dodatkowym, ogromnym atutem tego stylu jest to, że pasuje on praktycznie do każdego z pomieszczeń domu, poza pokojem dziecięcym. Tam biel po prostu się nie sprawdzi.

Styl skandynawski to także motywy skóry zwierzęcej, a z wykorzystywanych rodzai drewna najpopularniejsze są brzoza i buk. Styl skandynawski to minimalizm, dlatego odpowiedni jest dla minimalistów. Brak skomplikowanych form i przesadnych ozdób ma pozytywny wpływ na przytulny charakter wnętrza.

Mitem jest, że przez wykorzystywanie jasnych barw pomieszczenie stanie się zimne. Styl skandynawski, który bazuje na wykorzystaniu jasnych barw w pomieszczeniach uznawany jest za jeden z najprzytulniejszych stylów aranżacji wnętrz. Jasności we wnętrzu będzie tyle, ile sami zechcemy. Aby ożywić nieco wnętrze można wprowadzić akcent kolorystyczny na przykład na poduszkach. Kolorowe obrazki w drewnianych ramkach również nie zakłócą klimatu wnętrza ze skandynawską duszą. Warto więc zaufać szwedzkiemu pomysłowi i mieszkać stylowo, bez niepotrzebnego zagracanie przestrzeni życiowej wokół siebie. Szwedzi, którzy tak cenią sobie prostotę, po raz kolejny zainspirowali świat do zmian i przekonali nas wszystkich do swojego stylu.

Meble w stylu skandynawskim powinny być drewniane, można pomalować je na biały kolor, jednak powinno się unikać dodawania im jakichkolwiek zdobień i artystycznych elementów. Styl skandynawski idealnie wpasuje się do domowego gabinetu. Prostota kolorów i formy może pozytywnie wpłynąć na nasze skupienie i komfort pracy. W salonie urządzonym w stylu skandynawskim będzie można doskonale wypocząć, a w sypialni bez problemu będzie się przesypiać całe noce. Urządzenie kuchni w stylu skandynawskim sprawi, że klimat Skandynawii  obecny będzie w całym domu. W kuchni również królować będzie biel. Drewniane meble i blaty w jasnym kolorze, prostota formy i mała ilość rzeczy na blatach, być może zachęci Cię do jak najczęstszego przebywania w niej. Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim będzie oazą spokoju i kolebką dobrego stylu.

Autor: Kinga Sowa